Açık Dolaşım Nedir?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Omurgasızlardan yumuşakçalarda, eklem bacaklılarda ve derisi dikenlilerde açık dolaşım sistemi görülür. Vücut sıvıları hemolenf olarak adlandırılır. Bu canlılarda kan ve doku sıvısı şeklinde ayrım yoktur.
  Açık dolaşım sistemi bir veya birkaç odacıklı kalp ve kısa damarlardan meydana gelir. Bu dolaşım sistemine sahip olan canlılarda kılcal damar bulunmaz. Hemolenf, kalbin çalışmasıyla atardamarlardan dokular arasındaki boşluklara (sinüs) dağılır ve madde alış verişi yapıldıktan sonra kalbe geri döner. Bu nedenle açık dolaşımda taşıma hızı düşüktür.

  [​IMG]
  Açık Dolaşım Sistemi
  Eklem bacaklılardan çekirgenin sırt tarafında yedi bölmeli geniş bir damar bulunur. Hemolenf, kalp görevi üstlenen bu damar kasıldığında atardamarlara, oradan da sinüs adı verilen vücut boşluklarına pompalanır. Kalp görevi yapan damarlar gevşediğinde ise vücut boşluğundaki hemolenf bu damarın yanlarında bulunan deliklerden damar içine geri döner. Ayrıca çekirgede damar bölmelerini çevreleyen kasların kasılması ve sinüslerin sıkışmasını sağlayan vücut hareketleri de hemolenf dolaşımına yardımcı olur. Bu canlılarda hemolenf, besin maddelerini organları çevreleyen birbiriyle bağlantılı vücut boşluklarına taşır. Burada hemolenf ile vücut hücreleri arasında madde alış verişi gerçekleşir.

  Vücut boşluğunda bulunan atık ürünler de yine hemolenf aracılığıyla hücrelerden uzaklaştırılır.