Afganistan’ın SSCB Tarafından İşgali Özet

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Suga tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Afganistan’ın SSCB Tarafından İşgali Özet
  Sovyetler’in Afganistan’ı İşgali

  1978 yılında Afganistan’da SSCB yanlısı iktidara karşın milli mukavemet hareketi başladı. Sosyalist iktidar SOVYETLER’den askeri destek istedi. Bir çok sayıda SSCB’li profesyonel ve asker Afganistan’a geldi. İktidar mücadelesini değerlendiren Sovyetler 27 Aralık 1979’da Afganistan’ı işgal etti.
  Sovyetlerin Afganistan’ı İşgalinin Sebepleri

  – Afgan idaresinin destek talebi .
  – Afganistan’ın yeraltı kaynakları.
  – Afganistan’ın stratejik konumu.
  – Ortadoğu petrollerine yakınlığı.
  – Hint Okyanusu’na yakınlığı.
  – Petrol geçişinin kilit noktası meydana gelen Hürmüz Boğazı’na yakınlığı.
  SSCB İşgali Sonrasında Durum

  Afgan halkı SSCB işgaline karşın mukavemet başlattı. Direnişi örgütleyen Afgan mücahitleri etkinliğini her geçen gün artırdı. Afgan mücahitler bilhassa kırsal alanlarda gücünü hepten arttırdı. Afganistan’a daha çok ordu ve silah gönderen SSCB, Afgan milli direnişini kıramadı ve yıllarca verim alamadığı bu mücadelede kocaman kayıplar yaşadı.

  Afganistan’ın işgali Pakistan, İran ve Çin ile beraber Batı dünyasını endişelendirdi. Çin işgalin anında sonra BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’ye müracaat ederek, Sovyet askerlerinin Afganistan’dan çekilmesini istek etti. İşgal sonrası AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ SALT -II Antlaşması’nı onaylamaktan vazgeçmiş ve Afgan mücahitlerine yardıma başlamıştır.
  Sovyet İşgalinin Sona Ermesi

  Afganistan’da askeri baskısını arttıran SSCB yönetimi Afgan direnişini kıramadı. Pakistan ve S. Arabistan liderliğinde İslamabad’da bir araya gelen İslam Konferansı’ndan bir netice çıkmadı. 1982 yılında Afganistan meselesini çözmek üzere BİRLEŞMİŞ MİLLETLER gözetiminde Afganistan, Pakistan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Sovyet Rusya’nın katılımıyla müzakereler başladı. Uzunca zaman aynı ritimde devam eden müzakerelerden sonra 1988’de Cenevre’de Afganistan meselesini nihayetlendiren protokol imzalandı. Sovyet askerleri 1989 yılında Afganistan’dan çekilmek zorunda kalmıştır.

  Ardından Afganistan’da mücahitler bir yönetim kurduysa da devlet iç karışıklıklardan kurtulamadı.
  SSCB’nin Afganistan’ı İşgalinin Sonuçları

  – 3 milyona yakın Afgan sığınmacı komşu ülkelere sığındı.
  – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ SALT -2 Antlaşması’nı onaylamadı.
  – Birçok devlet 1980 Moskova Olimpiyatları’nı boykot etti. Sovyet yandaşlarıda 1984 Los Angeles Olimpiyatlarını boykot etti.
  – Afganistan’da uzunca seneler istikrar sağlanamamıştır.