Agonist nedir? Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Agonist

  Agonist, Bunlar, hücre reseptörlerine bağlanıp, ardından hücrede bir tepkime oluşturan, bileşiklere verilen addır. Agonistler çoğu zaman, doğal olarak bulunmakta olan maddelerin davranışlarını taklit etmektedirler.
  Agonistler eylemler oluştururlar, buna karşılık antagonist bileşikler ise, bir eylemin oluşmasını engellerler. Vücut kimyasının ve farmakolojinin en önemli elemanlarındandır. Bu metabolitler, hem vazo konstriksiyon yapıp, hem de diğer agonistlerin faktörünü arttırarak, agregasyonu iyice kuvvetlendirirler. Tıp fakültesi notlarıdan alınan bilgilerde, konu içeriğinde yer alan araşidonik asit metabolitlerin, hücre ve diğer maddelerde yani, onunla benzer ve ya zıt etkiler yaratan maddelerle etkileşim içinde olduğundan bahsedilmiştir. Bunlardan eylem oluşturan benzer maddelerden, agonist ifadesi ile bahsedilmiştir. Biyolojik aktivasyon oluşturan maddeler, endojen ya da eksojen kaynaklı olabilirler.
  Agonist kelimesi Latince sözlüğünde yer alan agnista, yani yarışcı manasına gelen, kelimeden türemiştir. Bu kelime de, eski Yunanca da yer alan, agn sözcüğünden türemiştir.