Ahirete inanmanın davranışlar üzerindeki etkisi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ceren tarafından 10 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Ahirete inanmanın davranışlar üzerindeki etkisi

  Ahirete iman, daha yüksek ve ebedî bir hayata imandır. Bu dünyaya, ilim ve fazilet kazanmak, bulunduğu hayattan daha ulvî ve ebedî bir hayata yükselmek için geldiğine ve o âlemdeki mutluluğun bu dünyada kazanacağı yüksek ilim ve faziletlere bağlı olduğuna iman etmiş olan bir insan ve toplum için şu tesirleri görülür:

  1- Ahiret inancının gösterdiği yolu tutarak aklını, ahlâkını hakîki ve müspet ilimlerle aydınlatır.
  2- Bilgisizliğin doğuracağı eksikliklerin gayeye erişmesine engel olacağından korkar. ahirete iman suretiyle Yüce Allah tarafından kendisine verilen aklî kabiliyetleri, insânî özellikleri yaratıldıkları gaye uğruna harcar.
  3- İnsan, bu iman sayesinde her işinde doğruluktan ayrılmaz.
  4- Para kazanıp zengin olmak isterse kazancını meşru yollardan kazanır.
  5- Hile ve aldatma, vurgunculuk ve rüşvet yollarına yaklaşmaz.
  6- Kendi hakkını bilir, başkalarının haklarını gözetmeyi bir borç sayar.
  7- Vazifelerini tam anlamıyla vaktinde ve zamanında yapar.
  8- Kazancını daima yerinde ve faydalı işlerde kullanır.
  9- Bir mükâfat ve ceza gününün varlığı ve herkesin bu dünyadaki işinden dolayı Allah’ın huzurunda sorguya çekilecekleri gerçeği âhirete iman etmiş olan kimselerin kalbine yer etmiş olur.
  10- Milletler ve toplumlar arasındaki bağların ve ilişkilerin sağlam bir hale gelmesini kolaylaştıracak olan en büyük vasıta âhirete imandır. Bu iman fertlerin kalbinde ne kadar kuvvetli olursa, toplumlar arasındaki ilişkiler de o derece sağlam olur. Çünkü bu iman, her ferdi kendi sınırında durdurup başkasının sınırına geçirmez.

  Ahirete iman, insanların kalbine barış hisleri saçan ezelî bir ruhtur. Çünkü barış hissi, adalet ve sevginin meyvesidir. Adalet ve sevgi ise güzel ahlâkın meydana getirdiği şeylerdir. Güzel ahlâk da âhirete imanının aşılamış olduğu bir özelliktir.
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2014
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...