Ahmedi Kimdir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 2 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Ahmedi Hakkında Bilgi

  Evliyanın önde gelenlerinden.İsmi Ahmed, künyesi Ebü’l-Fadl’dır. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. 1535 (H.942) senesi Bedir’de vefat etti ve oraya defnedildi.

  Ebü’l-Fadl Ahmed, hak aşığı bir zat olarak yetişti. Evliyanın büyüklerinden, Aliyyül Havas hazretlerinin sohbetlerinde manevî hallere ve evliyalık makamlarına kavuştu. Abdülvehhab-ı Şa’ranî hazretlerinin hak yoldaki dostu, sohbet arkadaşı ve sırdaşı idi. Sözleri, halleri, kerametleri her tarafa yayıldı. Abdülvehhab-ı Şa’ranî hazretleri kendisini çok sever, sohbetlerinde bulunur, hürmet ve hizmet ederdi.Kendisine ona hizmet etmesinin sebebi soruldukta Seher vakitlerinde gizliden bazı sesler işitirdim. O seslerde Sen şimdiye kadar Ebü’l-Fadl gibi biri ile sohbet etmedin. Bundan sonra da onun gibisini bulamazsın.” deniyordu. buyurdu. Kendisine kaç yıl hizmet ettiği ve sohbetinde bulunduğu soruldukta da On beş yıl. buyurdu.


  Ebü’l-Fadl Ahmed hazretleri çok az yerdi.Yaz olsun, kış olsun günde on nefes alacak kadar bir uykusu olurdu. Giydiği şeyler eski fakat temizdi. Başkalarından önce davranıp hizmete koşardı. Birlikte gittiği bir cemaatin bir kısım eşyalarını taşımakta ısrar etmiş ve taşımıştı. Allahü tealanın evi olan mescidlere çok hürmet ederdi.

  Abdülvehhab-ı Şa’ranî hazretleri anlatır Onun kadar insanlar arasında mescidlere tazim ve hürmet eden birini görmedim. O katiyyen tek başına girmez, mescidin kapısında bekler, biri girerse peşinden girerdi. Sebebini soranlara Bizim gibilere ancak müslümanların peşinden girmek yaraşır. Mescid adabını yerine getirememekten korkarız. derdi.