Ahmet Kutsi Tecer'in Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Ahmet Kutsi Tecer Kimdir Biyografisi

  Ahmet Kutsi Tecer'in Hayatı Ve Edebi Kişiliği


  Şair ve Tiyatro oyun yazarı Ahmet Kutsi Tecer 4 Eylül 1901 tarihinde Kudüs'te dünyaya gelmiştir. Ailenin son çocuğu olan Ahmet Kutsi'in çocukluğu ile ilgili pek bilgi mevcut değildir.ilk ve orta öğrenimini Kırklarelinde okuyan Ahmet Kutsi liseyi İstanbul Kadıköyde okumuştur.
  Ahmet Kutsi Tecer sırası ile Kudüs Frereler Okulu, Kırıklareli Numune Mektebi İdadisi , Kadıköy Sultanisi okullarında eğitim görür. Liseden sonra 1918 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesi Felsefe Bölümünde yüksek öğrenim yapar. Fakültedeyken bir bursla Fransa'ya gidince öğrenimi yarıda kalır ve 1928 yılında geri döndüğünde öğrenimine devam ederek 1929'da eğitimini tamamlar. Tecer'in Fransızca, Arapça, İngilizce ve Farsça bildiği söylenir.
  Daha sonra dergah dergisi çeveresindeki aydın gruba katılır.Ahmet Kutsi Tecerin ilk şiirlerinden olan "Bir Kadın Değildi,Gölgesinde Oturduğum Ağaç,Ben" şiirleri Dergah Dergisi'nde yayınlanır.Ahmet Kutsi Tecer 1937 yılında İstanbul'dan Ankara'ya staj için gelen Meliha Hanım ile evlenir.

  Ahmet Kutsi Tecer Edebi Kişiliği

  [​IMG]

  Ahmet Kutsi Tecer'in ilk eseri 1932 yılında bastırdığı Şiirler kitabıdır. Bu eser sınırlı sayıda basıldığı için kütüphanelerde mevcut değildir. Bu şiirleri ile yeni bir şair kişiliği görülmektedir. Daha sonraki şiirleri Varlık, Oluş, Yücel, Ülkü, Türk Düşüncesi, Şadırvan, Türk Dili gibi dergilerde çıkar.
  2002 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Tecer'in Bütün Şiirleri yayınlanır. Ahmet Kutsi, şiirlerini hece ölçüsünde ve yalın bir dille yazmış. Aşk, doğa, ölüm, özlem gibi konuları işlemiştir.Ahmet Kutsi Tecer Aşık Veyselin siirlerine ve bestelerine de çok büyük katkıda bulunmuştur. Ahmet Kutsi Tecer, en çok bilinen "Orada Bir Köy Var Uzakta" adlı şiirini babasının memleketi olan Apçağa Köyü (Erzincan-Kemaliye) için yazmıştır.
  Ahmet Kutsi Tecer, 23 Temmuz 1967 tarihinde Vakıf Gureba Hastanesinde hayatını kaybeder. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilir.
  Kaynak: vikipedi​