Ahmet Mete Işıkara Kimdir Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara kimdir? Hayatı hakkında bilgi

  Ahmet Mete Işıkara bir süredir hastanede yoğun bakımda tedavi görüyordu. Değerli bilim adamı Deprem dede 71 yaşında bugün hayatını kaybetti. Ahmet Mete Işıkara'nın adını ilk kez 1999 Gölcük depreminde duyduk.Deprem Dede lakabıyla uzun bir süre kamuoyunda adı anıldı.Büyük küçük herkesin tanıdığı Deprem dedemiz ne yazık ki artık yok. Işıkara, bir süredir nefes darlığı, yüksek tansiyon ve buna bağlı kalp yetersizliği çekiyordu. Hataneye yatırılan Ahmet Mete Işıkara kalp krizi şüphesi 3 Ocak günü anjiyo oldu.Jeofizikçi ve aynı zamanda eğitimci olan Ahmet Mete Işıkara, hayata veda etti.

  [​IMG]


  Ahmet Mete Işıkara 1999'daki Gölcük depreminden sonra toplumu bilinçlendirme çabaları ile özellikle de çocuklar tarafından deprem amca gibi isimlerle de anılıyordu.
  Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneğinin yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunan Ahmet Mete Işıkara 1941 Mersin doğumlu. Mersin Lisesinden mezun olduktan sonra 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nin jeofizik bölümünde devam etti.Yine aynı yıl mezun olduğu bölümdee asistan oldu. 1969 yılında Aysel Ahıska ile hayatını birleştirdi.
  Ahmet Mete Işıkara bir çok grup ve komitede görev yaptı.1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde göreve başladı. Burada müdür yardımcısı iken 1991'de müdür oldu. 1999 Gölcük depreminin ardından halkı bilinçlendirme konusunda çalışmalar yaptı.
  Ahmet Mete Işıkara (Deprem Dede) tedavi gördüğü İstanbul Medical Park Hastanesi'nde bugün 21 Ocak 2013 tarihinde vefat etti.

  Deprem Dedemiz, değerli bilim adamı Ahmet Mete Işıkara'ya Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.