Aile hayatında sağlıklı iletişim ve empati

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve webkolik tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Aile hayatında duygular ve ilişkiler zamanla birçok iç ve dış sebebin etkisi ile yıpranır. Aile hayatında hiçbir duygu ve yaşam tarzı ilk günkü gibi gitmeyebilir. Evlilik hayatının ilk günlerinde duyulan mutluluk ve coşkunun, hayatın ileri safhalarında zayıfladığı da olur. Bunu doğal karşılamak gerekir. Önemli olan zayıflayan ilişkileri koparmak değil, eşler arasında sağlıklı iletişim kanallarını açık bırakarak bu ilişkileri kuvvetlendirme yoluna gitmektir. Bunun yolu, kendimizi eşimizin yerine koymak ve aramızda sevgi dilini hiç eksik etmemektir. Yüce Allah, her bireyi biricik, değerli ve farklı özellik ve güzelliklerde yaratmıştır. Her ne kadar evlilik bağı gibi birbirine kutsal bağla bağlı olunsa da her bir eş birbirinden farklıdır. Aile içi konularda farklılığın oluştuğu yerde zıtlaşma ve inatlaşma yerine, karşılıklı anlayışı esas alıp, görüş ayrılıklarımızı değil, birlikteliklerimizi öne çıkartmalıyız. Nitelikli ve düzeyli beraberlikler, sağlıklı iletişim kurmanın bir başka yolunu oluşturur.

  Eşler arasında sağlıklı iletişim kurmanın diğer bir yolu da karşılıklı hizmet etmedir. Yerine göre, koca, ev işlerinde eşine yardımcı olmalıdır. Birbirlerinin yaptıkları hizmetleri takdir etmelidir. Bu tür ifadeler, eşler arasında sevgi bağlarını güçlendirir. Hatta anne ve babalar çocuklarının konuşma isteklerini geri çevirmeden onlara bir yetişkin gibi davranıp onları dinlerlerse çocukların anne ve balarına karşı saygılarının artmasına vesile olurlar.
  Mutlu aile yapılarının devamına, eşlerin birbirlerine değer verdiklerini maddi ödüllerle de kanıtlamalarına katkı sağlar. Bunun başında hediye almak gelir. Hediye almak, ''bak beni düşünmüş'' ya da beni ''hatırlamış'' diyebileceğimiz bir davranış tarzıdır. Hediye almak, değer verildiğinin ve sevildiğinin bir kanıtıdır. Hediye, illa da eşin seveceği bir çiçek ya da eşya olmayabilir. Asıl hediye, insanın kendini ve varlığını hediye etmesidir. Örneğin, eşin hastalığı sırasında yanında olmak, bir yakını vefat ettiğinde, acısını paylaşmak ona verilecek en büyük armağandır. Bütün burada sayılan hususlar, eşler arasında sağlıklı iletişim kurmanın yollarını açar. Eşler arasında, sosyal iletişim var olduğu sürece aile güçlenir, varlığını devam ettirir ve ailenin ömrü uzar.