Aile İçi İletişim Nedir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Aile İçi İletişim hakkında bilgi

  Aile içinde sağlıklı bir iletişimin olması yaşanılan sorunların birlikte atlatılması hususunda oldukça önemlidir. Ancak şunu ifade etmeliyiz ki aile içi iletişimi güçlü olmayan bir aileden çıkan kişiler ileride kendini iyi ifade edemez diye bir kural yoktur. Aile içi iletişimde önemli olan ailedeki huzur ortamının sağlanmasıdır. Huzur ortamının sağlanmasıyla birlikte kişiler birbirlerine güven duyar ve bu durum iş hayatlarına olumlu etki eder.

  Çocukların ilk eğitimi aile ortamında başlar. Yani bir çocuk ilk öğrendiklerini anne ve babasından öğrenir. Bu yüzden kişinin çocukluk döneminde aile içi iletişim ortamının güçlü olması ileride çocuğun daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Eğer çocuk aile ortamında gerekli iletişimi edinemezse mutluluğu bulamaz. Bu yüzden mutluluğu dışarıda arar ve evden kopar. Sırf bu nedenden dolayı her yıl yüzlerce çocuk ailesiyle kavga ediyor ve evi terk ediyor. Daha sonra alkol ve uyuşturucu bağımlılığına giden süreç başlıyor. Yanlış arkadaşlıklar çocuğu yanlış bir geleceğe yöneltiyor ve bu durum ileride toplumumuzda büyük sosyolojik sorunların yaşanmasına neden oluyor.

  Etkili bir aile içi iletişim, bizleri sorunlardan koruyacaktır. Çünkü ailenin mutluluğu toplumun mutluluğu demektir. Bu yüzden aile içi iletişime toplumca değer vermeliyiz.