Aile Nedir? Aile Kurumu Hakkında

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Aile Nedir? Aile Kurumu Hakkında Kısaca Bilgi.

  Aile, sosyal hayatın başladığı bir yerdir. Çocuk düşünmeyi, davranışı, uyumlu ilişkileri ilk olarak ailesinde öğrenir.Toplumu ayakta tutan ve yaşatan temel kurumlardan birisi ailedir. Diğer kurumlar gibi, aile de bir sistemdir.Ancak aileyi kapalı bir sistem olarak düşünemeyiz.Açık bir sosyal bir kurum olan aile, diğer sosyal kurumlarla sürekli ilişki içerisindedir.

  Toplumun temelini oluşturan bir sosyal yapı olan aile kurumunu daha iyi tanıyabilmemiz için, onunla ilgili bazı önemli kavramları açıklamamız gerekiyor.

  Ailenin Tanımı

  Aile nüfusu yenileme, milli kültürü taşıma çocukları sosyalleştirme fonksiyonlarının yanında üyelerin biyolojik, psikolojik ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılandığı bir kurumdur. Çok önemli fonksiyonları olan aile,adeta cemiyetin hücresidir.Bilindiği gibi bir canlı, ancak hücreleri sağlıklı olduğu sürece ayakta kalabilir. Toplumlar da aileleri sağlam olduğu sürece yaşayabilirler.

  Toplumu bir bina olarak düşünürsek, aileler de bu binanın tuğlalarıdır. Nasıl ki muntazam tuğlalarla örülmüş bir bina sağlam olursa, yapısı sağlam ailelerden meydana gelen toplumlar da güçlü olur.

  Kişinin sosyal ilişkilere girdiği ilk çevre ailesidir. Aile, bireylerin sosyalleşmesinde ilk sosyal ortamdır. Aynı, bireylerin sosyalleşmesinde ilk sosyal ortamdır. Aynı zamanda aile, toplumun sosyo-kültürel değerlerini taşıyan bir yapıdadır da. Aile, toplumun kültürünü korumakta, yaşatmakta ve geleceğe taşımaktadır.

  Aile, ilişkilerin çok yakın olarak yaşandığı bir kurumdur. Hiçbir sosyal kurumun fertleri arasındaki birebir ilişkiler, aile fertlerininki kadar sıkı olamaz.

  Çocuk, bütün kültür normlarını aile ocağında öğrenir. Milli terbiyenin özünü burada alır. Sosyalleşmenin ilk adımlarını da burada atar.

  Ailenin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlık tarihinin başlangıcı ile beraber aile kurumu da vardı. Vazgeçilemez bir kurum olarak aile, ebediyete kadar da varlığını sürdürecektir.