Ailenin Önemi ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Ailenin önemi ile ilgili kompozisyon örneği:

  Aile; kan ve akrabalık bağıyla birbirine bağlı olan, aralarında belirlenmiş hak ve ödevleri bulunan ve ortak değerlerin paylaşıldığı kurumsal bir yapıdır. Bir başka ifade ile aile, aynı soya mensup ya da birbirleriyle evlilik bağı olan kişilerin toplamıdır.
  Aile çekirdek ve geniş olarak ikiye ayrılır. Çekirdek aile; anne-baba ve çocuklardan, geniş aile de bunlara ek olarak büyük anne ve büyük babadan oluşan bir kurumun adı olarak bilinir. Genellikle geleneksel ailede birkaç nesil beraber yer alabilmektedir. Yetişen genç kuşak, hem kendi anne babasının hem de dede ve ninelerinin hayat deneyimlerinden istifade edecek, burada sosyal, dini, kültürel ve iktisadi alanda bir dayanışma sergilenecek ve değerlerin aktarımı yapılacaktır. Çocukların ruhsal ve sosyal gelişimleri bu tip aile yapılarında daha sağlıklı ve dengeli bir seyir izler. Böylece hem özgüvenlerini elde etmiş hem de sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak hayata merhaba demiş olurlar.

  Toplumun çekirdeğini aile oluşturur. Bu çekirdek topluluk her çeşit faziletin kaynağıdır. Sağlıklı nesiller bu yuvada yetişir. Çocuk, yaratılışla ilgili gelişmesini de ahlak ve terbiyesini de önce buradan alır. İnsan sevgisinin kazanıldığı yer de ailedir. Bir milletin sahip olduğu bütün özellikleri o milletin en küçük birimi olan ailede görmek mümkündür. Bir toplumda aile ne kadar sağlam temellere oturur ise o aileden meydana gelen toplum, o ölçüde sağlam yapıya sahip olmuş olur. Bunun içindir ki dinimiz aileye büyük önem vermiştir. Hatta Hazreti Peygamber (s.a.v) evlenen insanların dininin yarısını tamamlamış olduğu müjdesini insanoğluna vermiştir.

  İslam’ın aile ile ilgili çok önem verdiği bir diğer konu ise anne ve babaya olan saygı ve sevgimizdir. İslam bu konuda birçok ayet ve hadisle anne babaya itaati en önemli değerler arasına almıştır.
   
 2. Beğendim güzel olmuş
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Şubat 2015