Aklın Korunması İle İlgili Ayetler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Aklın Korunması

  İslam'da doğan her çocuk tertemiz olarak dünyaya gelir. Bu sebeple her insanın fıtrî yani doğuştan getirdiği haklar vardır. Bu haklar, İslamî hükümlerin değişmeyen kısımlarını oluşturur. İşte, insana verilen değerin en büyük göstergesi bu hakların koruma altına alınmasıdır. Bunlar: din, can, akıl, nesil ve mal gibi insan hayatı için büyük anlamlar ifade eden beş değerdir. İnsan hayatı, ancak bu beş şeyin muhafaza edilip, daha da mükemmelleştirilmesi halinde, uygun bir değere kavuşabilir. İşte bunların korunması, özellikle insana saygının bir ifadesidir. Bu esasların ortadan kaldırılması ise haramdır. İnsanların huzurlu ve mutlu bir biçimde yaşamasını sağlamak için bu beş esasın korunması, İslam dininin olmazsa olmaz ilkelerindendir.

  Akıl, Allah’ın insana verdiği ve onu diğer canlılardan ayıran en önemli nimettir. Aynı zamanda akıl, değer üretme kabiliyetinin yanında ilahi sorumlulukların da ilk şartıdır. Bundan dolayı İslam dini, aklı korumada birtakım tedbirler almıştır. İslam toplumunda her bireyin, birbirine iyilik ve yardımda bulunacak şekilde akıl sağlığına dikkat etmesi gerekir. Bireyler akıl yönünden ne kadar sağlıklı olursa, toplum da o kadar sağlıklı olur. Ülkemizde her yıl binlerce insan alkollü sürücülerin sebep olduğu kazalarda hayatını kaybetmektedir. Yine bu kazalarda, binlerce insan engelli olmakta ve birçok eve ateş düşmektedir. İşte bunun için birey ve toplum, akıl sağlığını olumsuz yönde etkileyen her türlü zararlı ve bağımlılık oluşturan maddelerden uzak durmalıdır. Birey ve toplum kendisini, alkol türü sarhoşluk veren içkilerin; esrar, afyon, morfin, kokain ve eroin gibi uyuşturucuların yaygınlaşmasından korumalıdır.

  İslamda akıl sağlığını ve işleyişini bozan içki haram kılınmıştır. Bir ayette bu yasak şu şekilde dile getirilir: “Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?” Bu yüzden Hz. Peygamber (s.a.v), de: “İçki bütün kötülüklerin anasıdır” buyurmuştur. Bu nedenle de akıl sağlığını bozacak olan her türlü şeyden uzak durulmalıdır.
   
 2. sda

  sda

  ayet nerde ?
   
 3. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Bismillahirrahmanirrahim:

  1- “Andolsun, biz Kur'an-ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur ?”
  Kamer suresi 17–22–32-40. ayetler.

  2- "Allah,aklını kullanmayanları iğrenç bir hayatın içinde yaşatır" (Yunus suresi 100)


  3- "Rabbimiz ALLAH (c.c.) şöyle buyurmaktadır. "Ne zaman onlara: ALLAHın indirdiklerine uyun' denilse onlar: 'Hayır biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız' derler. Ya atalarınız aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler?..."
  (Bakara 170)