Akraba evliliği niçin sakıncalıdır?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Zakkum tarafından 11 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Akraba evliliği neden sakıncalıdır?

  Akraba evliliği (tıp dilinde endogami evliliği - İçten evlenme); genetik hastalıkların epidemolojisini etkileyen önemli etmenlerden biridir ve dünya toplumunun en az %20'si tarafından yeğlenmektedir. Doğan çocukların en azından %8,4'ü akraba evliliklerinden doğmaktadır.

  Yapılan akraba evliliklerindeki en büyük sorun sakat çocukların dünyaya gelmesidir. Özellikle yapılan torun evliliklerinin büyük bölümünde sakar çocukların dünyaya geldiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Örnek olarak amca çocuklarının ya da dayı çocuklarının evlenmesi torun evlilikleri olarak nitelendirilmektedir. Torun evlilikleri dışında yer alan akraba evliliklerinde sakat çocuk oranı çok azdır. Ayrıca yapılan her akraba evliliğinde özürlü çocuk dünyaya gelecek diye bir kaide bulunmamaktadır.
  Akraba evliliklerindeki en büyük sorun kalıtsal hastalıkların dünyaya gelen bebeğe tamamen aktarılmış olmasıdır. Doğacak çocuğa anneden ve babadan eşit sayıda gen aktarılmaktadır. Akraba evliliklerinde anne ve baba genlerinde yer alan sorunlar ortak olduğundan hatalı gen yani bozuk gen kodlaması tamamen çocuğa aktarılır ve bu durumda sakat çocukların doğması neden olur. Oysa babada bozuk olan gen annede düzgün olsaydı çocuğa düzgün gen aktarılacaktı ve çocuk sağlıklı bir birey olarak dünyaya gelecektir fakat anne ve babanın akraba olmalarından genleri aynı olduğundan sakar çocuk dünyaya gelmesi kaçınılmaz bir sondur.

  Genel toplumda doğan her 100 çocuktan 2’sinde herhangi bir nedene bağlı olarak doğuştan bir anomali saptanırken, akraba evlilikleri yapan çiftlerde bu risk yaklaşık iki kat oranında artmaktadır ki; bu oran genetik hastalıklar için oldukça artmış bir risktir.

  Akraba evliliği sonucunda özürlü olarak dünyaya gelen bebeklerin büyük bölümünde zeka geriliği sorunu ortaya çıkar. Ayrıca şeker hastalığı, kalp yetmezliği gibi sorunlarda sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır.

  Akraba evliliği sonucu ortaya çıkan kalıtsal hastalıklar genelde metabolizma hastalıklarıdır ve sayıları oldukça fazladır. Anne karnındaki fetusu bu hastalıkların tümü için incelemek bugün dünyanın hiçbir yerinde olası değildir. Ancak ailede tanısı bilinen bir kalıtsal hastalıktan söz ediliyorsa veya çiftin hasta bir çocukları var ise, anne karnındaki bebek bu hastalık açısından incelenebilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Ekim 2015