Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir Madde Halinde

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ayaz tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir

  1 – Kalıtsal hastalıklar baskın ya da çekinik genlerle taşınır .
  2 – Baskın genlerle taşınan kalıtsal hastalıklara ( gece körlüğü , yapışık ya da az parmaklılık , cücelik , kalıtsal miyopluk ve hipermetropluk , katarakt ) sahip olan vatandaşların çocuklarında bu hastalıklar genellikle belirir .
  3 – Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır . ( Zekâ geriliği , sağırlık , dilsizlik , albinoluk , anemi , şeker rahatsızlığı , altıparmaklılık , az parmaklılık , nitelik körlüğü , hemofili ) . Çekinik genlerle taşınan bu hastalıkların ortaya çıkması için 2 rahatsızlık geninin hemen yan yana gelmesi yani homozigot vaziyette olması gerekir . İki rahatsızlık geninin hemen yan yana gelmesi içerisinde ana ve babada bu rahatsızlık genlerinin bulunması gerekir .
  4 – Arasında kan bağı bulunan vatandaşların evlenmesine akraba evliliği denir .
  5 – İnsanlardaki kalıtsal rahatsızlık genleri ana ve babalarından yani atalarından gelir . Kalıtsal rahatsızlık geni taşıyan şahsın yakın akrabalarında benzer rahatsızlık geninin bulunma olasılığı , akraba olmayan kişilere yönelik ek olarak yüksektir .
  6 – Kalıtsal rahatsızlık genini taşıyan ve akraba olan 2 şahsın ( kişinin ) evlenmeleri ve bebeklerinin olması halinde , çocuklarında kalıtsal hastalığın ortaya çıkış olasılığı 1/4 olabilir . Ama evlenen bireylerden biri sağlıklı ( rahatsızlık geni taşımayan kişi ) , diğeri hastalanmış bile olsa çocuklarından hiçbiri hastalanmış olmaz , yanlızca rahatsızlık genini taşır