Akrostiş Şiir Nedir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Akrostiş Şiir Ne Demek

  Bir şiirde dizelerin ilk harflerini birleştirerek anlamlı bir kelime elde etme çalışmasına akrostiş denir. İlkleme olarak da bilinir. Her mısranın ilk harfi yukarıdan aşağı doğru okunduğunda anlamlı bir kelime oluşturulmuş olur. Bu yüzden yazması en zor şiir türlerinden biri akrostiştir. Ancak edebiyat zoru sever. Bu yüzden böyle şiirlerle sık sık karşılaşmamız mümkündür. Akrostiş yazmayı zorlaştıran şey harf kullanma konusunda kısıtlı olmak ve istenen kelimeyi elde edebilmek için ilk harflerin de uygun olduğu bir mısra yazmaktır.
  Divan Edebiyatı’nda da akrostiş sıklıkla kullanılmıştır. Divan Edebiyatı’ndaki adı istihrac veya muvaşşahtır. Akrostişin kelime kökeni Antik Yunan’a dayanır. Anlamı üç dize demektir.
  Akrostiş şiir yazmak için öncelikle konuyu belirlemek ve buna uygun bir şiir yazım planı hazırlamak gerekir. Sonra konunun alt kavramlarını ve şiirde kullanılacak kelimeleri belirlemek gerekir. Bu sayede planlı bir şekilde şiir yazarak şiirde birlik ve anlam bütünlüğü sağlanmış olur.