Alan Turing google logo

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Alan Turing google logo

  Alan Turing 100. doğum günü

  Bilgisayar bilimcisi Alan Turing matematikçidir. Yaşamını bilgisayar üzerinde yoğunlaştırıp ve bu nedenle savaşlar bile kazandıran dünyaca ünlü insanlardan biridir. Bilgisayarların daha çok gelişmesinde ve matematiksel işlevlerini geliştirmek amacıyla yaptığı çalışmaları ile ün kazanan Alan Turing, 2. Dünya Savaşında Alman şifrelerini çözerek savaşı kazandıran kişi olarak da tanınmaktadır.Alan Turing Bilgisayar dışında yaptığı matematiksel buluşları ve farklı alanlarda geliştirmeleriyle de bilinir. 1952 yılında özel hayatı ile de nam salan ve eşcinsel olduğunu açıklayan Alan Turing, aldığı cezayla bir yıl östrojen iğnesi olmaya mahkum edildi.

  [​IMG]

  1954 yılında da bir ilaçlı elma yüzünden ölen Turing, polis kararı ile intihar ettiği belirtildi.
  Tüm yaşamı boyunca ünlü ve renkli kişiliği ile bilinen Turing, bilgisayar sistemleri üzerinde yaptığı gelişimlerle ismini unutulmazlar arasına yazmayı başardı.Alan Turing adına Nobel’de ödüller verilmektedir.

  [​IMG]

  Alan Turing'in doğumunun 100. yılı anısına 2012 yılı olarak ilan edilmiştir. Turing Yılı Turing Centenary Advisory Committee tarafından düzenlenmektedir.

  Alan Turing yılı kapsamında Cambridge Üniversitesi, Manchester Üniversitesi, Bletchley Park, Princeton Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...