Alerjilerde Bağışıklık Sisteminin Rolü

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bağışıklık sistemimizin düzenli çalışması bizi hastalıklardan korur. Ama bağışıklık sistemimizde oluşabilecek istenmeyen yan etkilerle çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişebilir. 20. yüzyılın başlarında keşfedilen alerji, vücudu koruyan bağışıklık sisteminin, alerjenlere karşı aşırı tepki vermesidir. Alerjik reaksiyona yol açan antijenlere alerjen denir. Alerjenler, solunum yoluyla, deriden temas ile ya da yiyecekler ile vücuda alınabilir ve alerjik tepkilere yol açabilir. En sık rastlanan alerjilerde IgE antikorları oluşturulur. Örneğin saman nezlesi, polenlere karşı çok sayıda IgE sentezlenmesinden kaynaklanan alerjik bir rahatsızlıktır.
  B lenfositleri bir alerjenle ilk karşılaştığında plazma hücrelerine dönüşür. Plazma hücreleri alerjen için özgül olan IgE antikorlarını oluşturur. IgE antikorları bağ dokuda bulunan mast hücrelerine tutunur Alerjenle ikinci karşılaşmada IgE antikorları mast hücrelerindeki granüller içinde bulunan histamin salgılanmasını tetikler. Sonuçda göz yaşarması burun akması hapşırma gibi alerji belirtileri ortaya çıkar.
  Alerjen maddeler kişiden kişiye değişebilir. Penisilin, polen ve arı zehiri gibi maddelerin yanında, fıstık, balık, yumurta gibi besinler de alerjen olabilir. Alerjik reaksiyonun hangi alerjene karşı olduğu yapılan testlerle anlaşılmaktadır. Bazen de bağışıklık sistemi vücut dokularını antijen gibi algılayarak bu dokulara karşı antikor oluşturur ve savaşmaya başlar. Bunun sonucunda da bazı hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklara otoimmün hastalıklar denir. Eklem romatizması, insüline bağlı diyabet, çölyak hastalığı ve mutiple sklerosis (MS) bu hastalıklara örnektir.