Alexander Von Humboldt Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 23 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Alexander Von Humboldt Hayatı

  Alexander Von Humboldt, bilimsel amaçlı keşif yapan en önemli kaşiflerden biridir. Alman bir doğa bilimci von Humboldt ayrıca gök bilimci, biyolog, yer bilimci ve uzman bir dil bilimci idi. 1797'de von Humboldt Paris'e gitmek üzere Berlin'den ayrıldı. Haziran 1799'da, o ve Aime Bonpland adlı bir fransız doktor, Avrupa'dan Güney Amerika'ya gemiyle yola çıktılar. Bir ay sonra, bugün Venezuela sınırları içinde bulunan Karakas kenti yakınlarındaki Kuzeydoğu sınırlarına çıktılar. İlk olarak Orinoco Nehri'ni keşfetmek istediler. Ancak, nehre ulaşmak için önce güneye doğru uzanan ve Ianos adı verilen kuru kavurucu, tozlu ovaları geçmeleri gerekiyordu. Boğazlarını kurutan, derilerini yakan kavurucu çöllerden geçerek yol boyunca gördükleri birçok bitki, hayvan ve kuş türü ile ilgili ayrıntılı kayıtlar tuttular. Dönemeçli nehirlerden; sessizliğin, papağan ve maymunların çığlıklarıyla yırtıldığı ve kan emen böcek sürülerinin saldırısına uğradıkları sıcak, nemli ormanlardan geçtiler.

  İkili, 1801'de Güney Amerika'ya bir yolculuk daha yaptı. Ocak 1802'de nehirlerden ve dağlardan geçilerek yapılmış yorucu bir yolculuğun ardından Quito'ya (dünyanın en yüksek kentlerinden biri) ulaştı. Kentin dışındaki 5878 m yüksekliğinde olan Chimborazo adlı volkanik dağın neredeyse zirvesine tırmandılar. Buradan güneye yönelerek sık ormanlardan ve And dağlarının dondurucu soğuk yamaçlarından geçerek Peru'nun Lima kentine vardılar. Burada İnka uygarlığının arkeolojik kalıntıları üzerine çalışmalar yaptılar.

  Von Humboldt, Peru kıyıları boyunca akan ve bol miktarda balık içeren soğuk okyanus akıntısını da fark ederek kayıtlarına geçirdi. Akıntıya daha sonra Humboldt Akıntısı (bugün Peru akıntısı olarak biliniyor) adı verildi.

  1804'te Fransa'ya vardıklarında iki kaşifi büyük bir kalabalık karşıladı. Güney Amerika'da 64.000 km yol katetmiş, birçoğu o güne değin bilinmeyen 30 sandık örnek ve 60.000 bitki toplamışlardı. Von Humboldt Almanya'ya dönerek sonraki 23 yılını, 29 cilt dolduran çalışmalarını yayıma hazırlayarak geçirdi.