Ali baba ve kırk haramilerin kısa özeti

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Ali baba ve kırk haramilerin kısa özeti
  Ali Baba ve Kırk Haramiler romanda rastlantı sonucu ünlü bir eşkıya çetesi olan Kırk Haramilerin gizli hazinesini bulan Ali Baba’nın ve ailesinin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Ali Baba bulduğu hazinenin bir kısmını alır. Hazinenin yerini öğrenip, hazinenin tamamını almaya giden Ali Baba’nın açgözlü kardeşi Kasım Ağa harami başı tarafından öldürülür ve mağaraya asılır. Ali Baba Kasım Ağa’nın cesedini gizlice mağaradan çıkarır.
  Cesedi yerinde bulmayan harami başı hazinenin yerini başka bilenlerin de olduğunu anlar ve bu kişileri öldürmek için planlar hazırlar. Ancak harami başı hazırladığı tuzakları Ali Baba’nın zeki ve güzel kızı Türk’ân sayesinde suya düşer.
  ali_baba.jpg
  Bu tuzakların sonuncusunda Türkan Harami başının otuz dokuz arkadaşını kızgın zeytinyağıyla öldürür. Bu olay üzerine harami başı arkadaşların intikamını almak için bir plan hazırlar. Kılık değiştirip Ali Baba’ya komşu olur. Ancak bu düşmanlık harami, başının bu insanları tanıyıp, sevmesi ve Türkân’a aşık olmasıyla yok olur. Harami başının oğuz beylerinden Gündoğdu’nun oğlu olduğunun ortaya çıkması ve Türkân’la evlenmesiyle bu macera mutlu sonla biter.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014