Alkolün insan vücuduna kısa ve uzun süreli etkilerini anlatan bir hikaye

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Alkolün insan vücuduna kısa ve uzun süreli etkilerini anlatan kısa bir hikaye

  Geçmiş zaman içinde, küçük bir ilçede yaşayan ayakkabıcı Veli Efendi Varmış. Veli Efendi iyi bir insanmış ve etrafındakiler, ailesi, çocukları onu çok severmiş. Ancak Veli Efendi çocuklarını sever onlara hediyeler alır, parka götürürmüş. Ancak Veli Efendi birkaç kötü arkadaşı vasıtasıyla alkol almaya başlamış. Bir kereden bir şey olmaz demiş belki ama,bir-iki derken Alkolik olmuş,alkolsüz günü geçmezmiş. Eşi, çocukları ve etrafındaki iyi arkadaşları çok üzülürlermiş Veli Efendinin bu durumuna. Zamanla Veli Efendi alkol aldıkça ailesine ve çocuklarına kötü davranır olmuş, sanki eskisi gitmiş yeni bir insan gelmiş yerine.

  Artık Veli Efendinin hali çekilmez olmuş ve eşi ondan ayrılmak istemiş, çocukları da ondan çok korkar olmuş. Veli Efendi de alkolü bir türlü bırakamamış. Akşam sarhoş bir şekilde eve gelmiş ve yatmış. Rüyasında Ak Sakallı bir Dede ona Demiş ki:

  “Evladım! Sen iyi bir insandın ancak alkol aldıkça etrafına zarar veriyorsun. Hem Alkol dinimizce de haramdır. Sen dünyada da mutlu idin, ahirette de mutlu olacaktın. Ama alkol senin hem dünyanı hem de ahiretini değiştirdi, seni her yerde huzursuz etti ve artık ailen de senden ayrılmak istiyor, seni çok seven çocukların senden korkuyor, sen artık seçimini yap,artık dünyada ailenle huzur ve ahirette cenneti mi istersin yoksa alkol alarak dünyada ve ahirette perişan mı olmak istersin “demiş Aksakallı Dede.

  Veli Efendi korkarak kalkmış yataktan kan ter içinde. Anlamış ki Alkolün insana hiçbir faydası yok, sadece zararı var ve artık bir daha içmemek için karar almış.

  Artık Veli Efendi eski huzuruna ve mutluluğuna kavuşmuş. Çocuklarıyla mutlu mutlu bir hayat yaşamışlar…
   
 2. Bu çok güzel inandırıcı bir hikayeydi yazan çok teşekürler sayesinde fen ödevi yaptım
   
 3. Çok teşekkür ederim ama çok uzun olmuş