Allah (cc) ın Rahman ismi el-esma ül-hüsna

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Yavuz tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Rahmân, pek merhametli, çok rahmet sâhibi olması anlamlarına gelen bir sıfat ismidir. "Çok rahmet sâhibi, gâyet merhametli ve sonsuz rahmeti bulunan" diye tefsir edilip açıklanabilir.

  Arapça Rahman sözcüğünün Türkçe'de tam karşılığı olan bir kelime yoktur. "Esirgeyici" olarak tercüme edilmesi tam olarak doğru değildir. "Acıyan" diye tercüme edilmesi de onun tam anlamını vermekten uzaktır. Çünkü acıma, merhamet değildir. Merhamet acıyı giderip yerine sevinç ve iyiliği getirmektir. Bu itibarla merhametli sözcüğünden anladığımız anlamı, diğerlerinden anlayamayız. Rahman, "pek merhametli" şeklinde eksik olarak tefsir edilebilir.

  İslam dinine göre, Allah'ın rahmeti, sadece bir iyilik duygusundan ibaret değildir. O'nun rahmeti, insanlara iyilik dilemesi ve sayılamayacak kadar nimetler vermesidir. Rahman'nın Türkçe'deki karşılığı bu geniş açıdan bakıldığında daha kolay anlaşılabilir.(vikipedi)


  Ey günahı çok olan kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Allah günahların hepsini affeder. O, Gafûr’dur, Rahîm’dir.Zümer 53

  [​IMG]