Allah Kalplere Bakacaktır

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Allah Önce Kalplere bakacaktır..

  Şüphe yok ki Allah Teala,sizin suretlerinize mallarınıza bakmaz. Fakat O, sizin ancak kalplerinize ve amellerinize bakar.

  İnsan kendi görünüşüne servetine değil siretine (karakterine,yaşantısına) önem vermelidir.Yine temiz bir kalple, güzel niyetlerle ibadet etmelidir.Bu ibadetleri de Allah rızası için yapıp bunları kendisi için birer mukaddes vazife bilmelidir.

  1. Filozofların bazıları derler ki: ''İnsan, vazifesini sadece vazife olduğu için yapmalıdır. Bir menfaat veya başka birşey sebebiyle yapmamalıdır.Aksi takdirde, ahlaki bir vazife oluşmaz.'' Bu filozoflara sormak gerekir: İnsan bir vazifeyi neden vazife olduğu için yapacak, vazife bu ayrıcalığı nereden alıyor?İşte buna yeterli cevabı verebilecek olan felsefe değil,dindir.

  2. Ahlaki ve dini vazifelerimiz,ilahi iradeye göre oluştuğundandır ki, böyle bir ayrıcalığa,kutsiyete ve ulviliğe sahiptir.Biz müminler de o vazifeleri , Rabbimiz'in iradesi,teklifi olduğu için seve seve yerine getiririz.Karşılığında hiçbir mükafat bulunmasa bile.

  Mesela, bizim için namaz ve oruç birer vazifedir.Biz bu vazifeleri ne için yerine getiriyoruz? İdman için mi,sıhhatimizi temin için mi, yoksa karşılığında uhrevi bir mükafata kavuşmak için mi, hayır biz bu mukaddes ibadetleri Allahımız'ın emrettiği birer kutsal vazife olduğundan dolayı yaparız.Velev ki karşılığında maddi, manevi hiçbir mükafat olmasın.

  İşte ibadette ihlas budur.Bunun içindir ki bazı kimseler ihlası ''kulun sessizliği de hareketi de sadece Allah için olmalıdır'' diye tarif etmiştir.