Allah'a Karşı Vefalı Olmalı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Allah Teala'nın ahdi, ifa olunan şeylerin en haklısıdır.

  İnsan, İslam'ı din olarak kabul edince, namaz, oruç gibi dini vazifeleri de kabul etmiş olur. Bunlar birer ilahi ahiddir. Bunların ifa edilmesi, her türlü vazifenin üstündedir. İnsanın dinindeki sadakati, ahdindeki bağlılığı, manevi feyizlere kavuşması bunları yerine getirdiğinde tecelli etmeye başlar.

  Bilindiği üzere Cenab-ı Hakk'ın yüce zatı bütün alemlerin ibadet ve taatinden müstağnidir. Kudreti ile vücuda getirmiş olduğu mahlukatından bir kısımını yüce zatına karşı birtakım kulluk vazifeleriyle mükellef tutmuş olması, aslında onların ruhi keşiflerini, maddi ve manevi yönden gelişmelerini temin gibi hikmetlere dayanmaktadır.
  Mesela yed-i masiyetin başladığı mahlukat arasında kendisine has bir meziyet ve seçkinliği olan insanlar, namaz, oruç, hac ve zekat gibi nefsin hevasına uygun olmayan bir kısım dini vazifeler ile mükelleftir.

  Bu vazifeleri yerine getirebilmesi ancak ilahi emirlere bağlılık, nefsin heveslerine muhalefet, nefis ile mücadele ve ona galebe çalma suretiyle mümkün olabilir. Artık bu yüksek vazifeleri yerine getirmeyi başaran bir insan, kendisini esaretin pençesinde mahpus bırakmak isteyen nefsin hevai temayüllerinden, kötü duygularından kurtulmuş gerçek bir hürriyete kavuşmuş olur. Aynı zamanda ruhunda bir sessizlik, dinginlik ve huşu ışığı parlamaya başlar, kelbinde de şefkat ve merhamet eseri tecelli edip durur.

  Üzerine düşen bu ulvi vazifeleri ifa edebilen birinin bütün fiil ve hareketlerinin kaynağı ve ölçüsü; adalet, istikamet ve hukuka riayet olur. Sorumlu olduğu bütün insani ve medeni hizmetleri de akla, şeriata uygun şekilde ve olması gerektiği gibi yerine getiemeye çalışır. Böylelikle toplumun en faydalı, en iyiliksever bir üyesi şerefini kazanır. İşte yüce İslam dini, kendi müntesiplerini birer kamil, gerçek hürriyet ve fazilet sahibi insan kılmak için onları namaz, oruç hac,zekat, sadakat, adalet,bütün mahlukata şefkat ve merhamet gibi yüksek vazifelerle mükellef kılmıştır. Ne mutlu bunları güzelce yerine getirenlere!...