Amerikan Futbolu Kaç Oyuncu İle Oynanır

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Amerikan Futbolu Kaç Kişi İle Oynanır

  Saha dışında 98 kişi bulunabilen oyunda ancak sahaya çıkan saha içinde aktif olarak mücadele eden 11 sporcu bulunmaktadır.Takımın kendi içinde hücum takımı, savunma takımı ve özel takımlar bulunduğunu söylemek gerekir.Sakatlık vb durumlar için her mevkide 2-3 oyuncu kadro derinliği bulunduğu için kadroların genişliği takımdan takıma değişir.Genellikle profesyonel liglerde ortalama 45 kişilik takım kadroları içermektedir.  Amerikan futbolunun özellikleri

  Maç ilk olarak para atışıyla başlar.
  Atışı kazanan takım “kick off” denilen vuruşla oyuna başlar.
  Oyun süresi 15′er dakikalık 4 bölümden oluşur. Bir maç 60 dakika sürer.
  Amerikan futbolu sahası 110 metre uzunluğunda 49,354654 metre enindedir.
  Takım kadrosu 45 oyuncudur ama maça 11 kişiyle çıkılır.
  Her takımın 1 yarı içinde 3 mola hakkı vardır.
  2 çeyrekten sonra 15 dakikalık mola verilir.
  Amerikan futbolu hakkında

  Amerikan futbolu, ABD’de doğmuş, elle, ayakla ve eliptik bir topla oynanan takım oyunu. ABD ve Kanada’da sadece futbol olarak adlandırılır. Avustralya ve Yeni Zelanda da ise gridiron olarak adlandırılır.

  Amerikan futbolunun ilk doğuşu, bir ilkokul öğretmeninin ilkokul çocuklarına ragbi oynatmak istemesiyle başlar. Kuralları ragbiye göre değiştirip , çocukların anlamasını kolaylaştırır ve ayrıca çocuklarını sert temaslardan korumak için koruyucu göğüs zırhı, kask ve koruyucu pedler içeren pantolon ekler. Daha sonra yaygınlaşarak gelişen spor önce lisede, daha sonra üniversitelerde oynanmaya başlar. Bunun akabinde profesyonel lig kurulur. (NFL)

  Kuralları futboldan tamamen farklıdır. İngiltere ve eski sömürgelerinde oynanan ragbi oyununun bir varyasyonudur. Ragbiden farklı olarak koruyucu kıyafetler ve kask ile oynanır.

  Amerikan futbolu, dayanıklılık, kuvvet, esneklik, sürat, çabukluk, strateji, disiplin ve azim gerektiren oldukça kompleks bir spordur.

  Takımlar ve oyuncular

  Bir takım kendi içinde ayrı görevler üstlenen üç takıma ayrılır. Bunlar; hücum takımı, özel takımlar(kick off ve kick return) ve defans takımıdır.

  Hücum takımı

  Takım topa sahip olduğu zaman oyuna giren hücum takımının amacı sayı yapmaktır. Karşı takım topu kaybettikten sonra, oyun durduğunda oyuna girerler. 10 yardlık bölümü 4 hakta geçmek zorundadırlar. Hücum takımı 10 yardlık bölümü 4 hak içinde geçerse bir 10 yardlık hak daha kazanırlar. Genellikle 3. denemeden sonra yapılacak 4. denemeyi Punt&Kick takımı kullanır ve topu rakip takıma gönderir ya da Kicking Team sayı yapmaya çalışır.

  Oyuncular

  Center
  Quarter Back
  Left Guard
  Right Guard
  Left Tackle
  Right Tackle
  Tight End (opsiyonel)
  Full/Half Back
  Wide Receiver
  Savunma takımı

  Takım topu kaybettikten sonra, oyun durduktan sonra oyuna giren oyunculardır. Amacı karşı takımın oyuncularının sayı yapmasını engelleyerek topu kapmaktır. Top kazanılıp sonra oyun durduktan sonra oyundan çıkarlar.

  Savunma Pozisyon isimleri: aynı anda hepsinde oyuncu olmak durumunda değildir, toplam 11 kişi olmalıdır)

  Defensive Lineman (çizgi) : Tackle (nose ve sağ ve sol), Defensive End (sağ ve sol)
  Line Backs: İç ve dış (hepsine sağ veya sol)
  Corner Back (sağ ve sol)
  Safety (sağ ve sol ve orta)
  Özel takım

  İçinde farklı özellikte oyuncuların bulunduğu bu takım , özel durumlarda sahaya çıkarlar (punt, field goal vb.).

  Oyuncular

  Long/Deep Snapper
  Kicker
  Punter
  Kick returner
  Punt returner