Amonyak Nerelerde Hangi Alanlarda Kullanılır

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Amonyak Hangi Alanlarda Kullanılır

  Amonyak, gübre, ilaç, boya, parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamada kullanılmaktadır. Amonyak canlılar için zehirli bir maddedir, kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Piyasada amonyak adı altında satılan maddeler amonyağın sulu çözeltisi olan Amonyum Hidroksittir.

  Kullanım alanları

  Kullanım alanları aşağıda belirtilmiştir:

  Boyalarda
  Parfümlerde
  Temizlik malzemelerinde
  Patlayıcılarda
  Gübre yapımında
  Sanayide
  Nitrik asitin üretiminde
  Ürede
  Plastiklerde
  Sanayide önemli oranda amonyak, nitrik asit, nitrat ve nitrit durumuna getirilmektedir. Ayrıca Rolvay yöntemiyle soda (sodyum karbonat ) elde etmek için yararlanılmaktadır. Bugün amonyak en çok pekrolden elde edilen hidrojenle, hava azotundan elde edilir. Amonyaktan gübre sanayiinde ve patlayıcı madde yapımında yararlanılır.

  Doğal olarak toprakta mikroorganizmaların etkisiyle gerçekleşen nitratlaşma olayı NaN03 (sodyum nitrat) ve KNO3 (potasyum nitrat) gibi tabi gübreler oluşturur. Amonyum klörür (NH4 Gl) ya da nisadır, kuru pillerde ve lehim işlerinde kullanılır. Amonyak çözeltisi kumaş lekelerini çıkarmada, gümüş eşya parlatılması ve temizlenmesinde, tıpta böcek sokmalarına karşı yarayı dezenfekte edici o-larak kullanılır. Sıvı amonyak soğutma tesislerinde kullanılır.

  Amonyak, gübre, ilaç, boya, parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamada kullanılmaktadır. Amonyak ayrıca temizlik maddelerinde de kullanılır. Amonyak canlılar için zehirli bir maddedir, kullanılırken dikkat edilmesi gerekir.