Ampulun bulunuş hikayesi

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  ampulün bulunuşu öyküsü

  Ampulle ilgilenen olarak birçok birey tarihte çalışmalar yapmıştır . Ancak yapılmış olan ampuller çok kısa ömürlü olmuşlardır . Sizlere 2 kişiden bahsedeceğim . Birisi İngiliz Joseph Swan ve diğeri ise ( büyük ihtimalle hepinizin en fazla duyduğu isim ) Amerikalı Thomas Edison . Şaşırtıcı bir biçimde her ikiside birbirinden bihaber , 1878 – 1879 senelerinde , o gün yönelik uzun dayanan ( tahmini 12 – 13 saat ) ampulleri yapmışlardı . Ampullerinde kullandıkları tel ise kömürleşmiş pamuk lifiydi . Yani karbon elementiydi . Ek Olarak hemen sonra 1880 yılında Edison kömürleşmiş bambu lifinden 40 saate civarında dayanan ampulünü yaptı .

  Edison’un ampullerindeki sıkıntı filaman telinin ömrünün kısa olmasıydı . Kullandığı karbon lifleri 2675 C ‘de ışık saçıyordu . Bu karbon lifleri kısa zamanda buharlaşarak inceliyor ve kopuyordu . Çözüm düşük sıcaklıktı , ancak buda az ve loş ışık demekti .
  Diğer mucitlerde çalışmalarını sürdürdüler . 1898 ‘de Karl Auer filaman olarak erime derecesi 2700 C olan osmiyumu kullandı . 1903 ‘de Siemens ve Halske tantalumu kullandı . Erime noktası 2996 C idi . Ancak hiçbirisi bu sabah kullandığımız ampul değildi .
  Nihayet 1906 – on senelerinde General Electric Firması ve William Coolidge bugünkü çağdaş ampullerde kullanılan tungsten filamanlı ampulü geliştirdiler . İşte o gün bu gündür bu ampulleri kullanıyoruz