Anadolu Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi Kısa

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Anadolu Selçuklu Devleti İle İlgili Bilgi

  ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ (1077-1308)

  Büyük Selçuklu Devleti'nde Tuğrul Bey'den sonra başa geçen Alparslan'ın taht mücadelesi verdiği Kutalmış Bey'in oğullarından Süleyman-şah, babasının tahtı kaybetmesi üzerine kendisine bağlı boylarla birlikte önce Suriye'ye gelmiş, burada tutunamayınca Anadolu'ya geçmiştir.

  Süleymanşah Konya ve çevresini, kardeşi Man-sur Bey ise Afyon - Kütahya dolaylarını Bizans'tan alarak Anadolu'da ilerlemeye başlamışlardır. 1075 yılında da İznik'i alan Süleymanşah, burayı başkent hâline getirmiş ve devleti kurmuştur. 1077 yılında Sultan Melikşah, Anadolu Selçuklu Devle-ti'ni iç işlerinde serbest, dış işlerinde bağımlı olmak kaydıyla tanımıştır. Melikşah'ın bu devleti tanımasının temel nedeni veraset sistemidir. Ayrıca Bizans sınırında kurulan bu Türk devleti bir taraftan Anadolu'daki Türkleri bu devlete yaklaştırmış, bir taraftan da Anadolu'ya yapılan Türkmen göçlerinin teşvik edilmesini sağlamıştır. Böylece göçler batıya taşınabilmiştir.
  Bizans İmparatorluğu'ndaki taht kavgalarından yararlanan Süleymanşah, Üsküdar sahillerine kadar ilerlemiştir. Böylece Marmara Denizi'nde hâkimiyet kurulmuş ve Boğaz'dan geçen gemilerden vergi alınmaya başlanmıştır. Gümrük İdaresi de bu dönemde kurulmuştur. Bunun üzerine Bizans İmparatorluğu Türkleri uzaklaştırmak için barış teklifinde bulunmuş ve vergi karşılığında Bizansla Selçuklular arasında sınır çizilmiştir. Batı sınırındaki bu gelişmelerin ardından güneydeki Ermeni Prensliği üzerine sefere çıkılmış ve 1083 yılında Kilikya bölgesi fethedilmiştir.
  Halep'e yönelen Süleymanşah, Suriye Selçuklu hükümdarı Tutuş tarafından durdurulmuştur. Yapılan savaşta yenilen Süleymanşah intihar etmiştir. (1086)

  Anadolu'da kurulan beylikleri merkezî otoriteye bağlama çalışmalarında bulunan Melikşah, Anadolu'ya gelerek Süleymanşah'ın oğulları Kılıç Arslan'ı ve Kulan Arslan'ı yanına olarak İsfahan'a götürmüştür. Bu durum Anadolu Selçuklu Devle-ti'nin bir Fetret Devri yaşamasına neden olmuştur. Altı yıl hükümdarsız kalan devletin parçalanmasını engelleyen Ebu'l Kasım olmuştur. Süleymanşah'ın doğu seferine çıktığı sırada yerine vekil olarak bıraktığı Ebu'l Kasım bu Fetret Devri'nde ülkeyi yönetmişti