Anaokulu Çocuğunun Gelişim Özellikleri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Demir tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  okul öncesi çocuğunun gelişimi

  Almanca sözcük olan ‘kindergarten’ın anlamı çocuk bahçesidir. Resmi okulun bu ilk yılı, çocuğunuz için öğrenmenin tohumlarını ekmek için imkanlarla doldurulacak. Bir çocuğu anaokuluna göndermek, aileler için, çocuk için olduğundan daha fazla stresli olabilir. Derin bir nefes alın, iyi olacaksınız.

  DİL YETENEKLERİ
  Çocuğunuz:

  Her gün öğretmenin seçeceği iyi kitaplardan okuyacak, kütüphane kitaplarından istediğini seçecek ve kitabını takip ederken kasetini de dinleyecek.
  Her çocuğun, bir ya da iki cümle ile katkıda bulunduğu hikaye yazma gruplarına katılacak.
  Dildeki modellerini duymaları için, hikayenin sonunu tahmin etme kitapları, şiirler, parmak oyunları ve küçük çocuklara özgü şiirler okuyacaklar.
  İlk olarak bir yetişkinin veya kendinden daha büyük bir çocuğa yazdırarak ve hemen ardından kendi çizdiği resimleri adlandırarak kendi yazmaya başlayacaktır.
  MATEMATİK YETENEKLERİ

  Çocuğunuz:
  Gözle görülür her şeyi sayabilecek: Örneğin, şu anda kaç kişi bulunduğunu, tatilden önceki günleri ve masadaki sandalyeleri.
  Elle idare edilen küçük oyuncakların enteresan koleksiyonlarını model yaratmada ve onları büyüklüklerine, şekillerine ve renklerine göre sınıflandırmada kullanacak..
  Şekilleri ve ölçüleri tanımak için blokları kullanacak ve kuleler ve diğer yapıları yaratmak için şekillerin nasıl kullanılacağını keşfedecek.
  SOSYAL YETENEKLER

  Çocuğunuz:

  Bloklar kurmak için küçük gruplardaki diğer çocuklarla çalışacak ve taklit oyunlarına katılacak.
  Boya kalemleri ve yapıştırıcı gibi malzemeleri paylaşacak.
  Sınıf tartışmalarına katılacak ve diğerleri konuştuğunda onları dinleyecek.
  FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

  Çocuğunuz:

  Koşmayı, atlamayı, hoplamayı ve zıplamayı gerektiren oyunlar oynayacak.
  Fiziksel hareketi artacak ve müzikle dans edecek.
  Makasları, kalemleri kullanarak elinin küçük kaslarını kontrol etmeyi öğrenecek.
  Bir direğin üstünde yürüyerek ya da tek ayağının üstünde durarak daha iyi bir denge duygusu geliştirecek.
  ÜSTESİNDEN GELİNMESİ GEREKEN ZORLUKLAR

  Anaokulu öğrencileri öğretmenlerini çok severler ve sık sık aileleri ile karşı karşıya gelirler ve “Bu öğretmenimin dediği gibi değil...” şeklinde itiraz ederler.
  Anaokulu öğrencileri, okuldan kendilerini kimin alacağı ile ilgili olarak duyarlıdırlar. Eğer kimin alacağı ile ilgili bir değişiklik olacaksa, çocuğunuzu ve okulu en kısa sürede bilgilendirin.


  NASIL YARDIM EDİLİR

  · Okul günündeki belirli aktiviteler hakkında soru sorun: Örneğin, çocuklara bir resim boyayıp boyamadıklarını, hangi kitapların okunduğunu ya da bloklarla bir bina yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz.

  · Her gün bir veya iki kolay kitap okuyun. Yüksek sesle okurken, ilgili resimleri gösterin.
  · Fazladan olan faaliyetleri, eğlenceli ve çok fazla yapılandırılmamış olanlarla sınırlandırın. Örneğin, şayet koç kuralları fazla vurgulamazsa, futbol iyi bir seçim olabilir.