Ankara Oyuncak Kütüphanesi

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Oyuncak Kütüphanesi Ankara

  Ankara'da Oyuncak Kütüphanesi açıldı..Başkent Ankara'nın dar gelirli ailelerin çocuklarını, oyuncağın masal dünyası ile buluşturmak isteyen bir gurup hayırsever birleşti.

  [​IMG]

  Kalp Ankara Gençlik Grubu, adındaki yardımseverler oyunlarla henüz tanışmamış ekonomik imkanları kısıtlı 0-12 yaş arasındaki çocuklar için bir oyuncak kütüphanesi kurmamaya karar verdi.Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programına bir proje hazırlayarak sunan grup,6 bin avro destek aldı.
  İngiltere'deki oyuncak kütüphaneleri incelenerek Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında yürütülen proje, sağlık bakanlığı ve Toplum Gönüllüleri gibi birçok kurum ve kuruluşun desteğiyle hayata geçti.

  Kütüphanenin sloganı: ''Geldi, aldı, götürdü. Oynadı, oynadı getirdi''

  Sosyal ve ekonomik imkanları kısıtlı ailelerin çocuklarını oyunla ve oyuncakla buluşturan projenin işleyişi aileler, şirketler, kurum ve kuruluşların bağışladıkları oyuncakların 0-12 yaş aralığındaki çocuklar tarafından ödünç alınıp, kullanılması ve geri getirmesine dayanıyor.
  Toplanan oyuncaklar kullanıma elverişli hale getirilerek, yaş gruplarına göre raflara diziliyor. Kütüphanenin raflarında bebekler ve peluş oyuncaklar, enstrümanlar, müzik kutuları, oyuncak arabalar, vapurlar, trenler, uçaklar, toplar, ipler, holihoplar, uzaktan kumandalı arabalar, trenler, helikopterler, zeka oyunları, yapbozlar, oyun hamurları, legolar, kuklalar, maskeler ve çizgi film kahramanlarının kostümleri gibi oyuncaklar yer alıyor.
  Oyuncak kütüphanesini dernekleştirerek daha uzun ömürlü olmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten kütüphane yetkilileri çocukların oyuncakları kırması ya da sahiplenmesi durumunda oyuncağın çocukta kaldığını söyledi. Kırık oyuncakların tamir edilerek yeniden raflara dizildiğini ve oyuncakların değişiminde dezenfektan maddelerle temizlediklerini de belittiler.
  Bu oyuncakları ödünç almak isteyen aileler kütüphaneya 5 lira karşılığında 6 aylık dönem için bir kez üye olması yeterli. Üye olan aile 1 lira depozito ücreti vererek 4 tane oyuncak alabiliyor. Mesela ailenin 4 çocuğu varsa anne baba ayrı ayrı üye olabiliyor.

  Ailelerin ve bağışçıların kütüphaneye, ''www.oyuncakkutuphanesi.net'' adresinden veya 432 53 07 nolu telefondan ulaşıp bilgi alabilirler.