Anne Sevgisi Hakkında Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Anne Sevgisi ile ilgili komposizyon Anne Sevgisiyle ilgili komposizyon örneği Anne sevgisi ile ilgili yazı

  Kişinin varlık sebebi olan annelere saygılı davranılmasını Yüce Allah emreder. Kişiye en yakın olan ve onun için hiçbir fedakarlığı esirgemeyen anne ve babasına karşı sevgi ve saygı görevini yapmayan kimseden başkasına saygı göstermesi beklenemez. Anneye karşı değil saygısızlık, “öf” bile demeyi Allah yasaklıyor.

  Çocukların, özellikle anne ihtiyarlayıp bakıma muhtaç hale geldiğinde görevleri başlar. Nasıl ki o anneler biz küçükken, yetişmemiz açısından her türlü zorluğa katlanarak özveride bulunmuşlarsa, bizler de bakıma muhtaç hale geldiklerinde onlara sahip çıkmalıyız. Anneye karşı sert ve öfkeli konuşmamak, gönlünü incitecek her türlü davranıştan uzak durmak gerekmektedir. Onlara karşı asık suratlı değil, mümkün olduğu kadar güleryüz gösterilmelidir. Çağırdıkları vakit hemen koşmak ve tatlı sözle cevap vermek bir çocuğun en önemli görevleri arasındadır. Çünkü onların düşüncesi, sözleri ve ikazları daima bizim yararımızadır. Hiçbir anne evladının kötü olmasını istemez. Her zaman onların iyilik ve başarılarını temenni ederler. Bu nedenle her konuda onların hoşnutluğunu webokur.com kazanmak, onları kendimizden memnun etmeye çalışmak gerekiyor. Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz “Cennet, anaların ayakları altındadır.” buyurmuşlardır.Bir evlat annesinin hem yaşlılık dönemlerinde rahatlarını temin edecek hem de el açtıkça onların günahlarının bağışlanması için Allah’a dua edecektir.

  Sevgilerin en güzeli anne sevgisidir. Anneler yaşam boyu sevgiye, saygıya, hizmete ve hürmete layık olan en yüce varlıklarımızdır. Anne; bağlılığın, cömertliğin,fedakarlığın, karşılık beklemeden vermenin ve sevmenin sembolüdür. Anne ilahi rahmete benzer. Hep verir, ama karşılık beklemez. Ne mutlu annelerini layık olduğu değerle sevenlere..Onları her zaman hatırlayanlar, annelerine en güzel şekilde hizmet edenler, annelerinin hayır dualarını alıp dünya ve ahiret mutluluğuna ererler.
   
  Son düzenleme: 15 Mart 2014