Anne Sütü ve D Vitamininin Bebeğin Beslenmesindeki Önemi

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bebekler için en iyi besin anne sütüdür. Hiçbir ek besin anne sütünün yerini alamaz. Anne sütünün sindirimi bebek için kolaydır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereken tüm besin maddeleri anne sütünde uygun oranda bulunur. Anne sütündeki protein miktarı ve kalitesi bebeklerin gelişimi için ideal düzeydedir. İçerdiği demir, kalsiyum, fosfor gibi mineraller inek sütüne göre daha az olsa da anne sütündeki bu mineraller bebek bağırsağı tarafından inek sütündekilere göre daha fazla emilir. Ayrıca anne sütü bebeğin enfeksiyon ve alerjilere karşı korunmasını sağlayan antikorları içerir.

  Bebek doğar doğmaz emzirilmeye başlanmalıdır. Anne ile bebek arasında kurulan bağ emzirme döneminde kuvvetlenir. Özellikle doğumdan sonra ilk 5 günde ilk salgılanan ve kolostrum adı verilen sarımtırak renkteki süt bebek için çok faydalıdır. Kolostrumda bulunan bazı maddeler, bebeği ilk birkaç gün içerisinde enfeksiyonlardan korumaktadır. Kolostrum, bebeğin bağırsaklarının iç yüzeyini kaplayarak hastalık etkeni mikroorganizmaların etkisini engeller. Her canlının sütünün kendisine ve bebeğine özel olması anne sütünü bebekler için benzersiz bir besin maddesi yapar. İnek sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliğine bağlı kansızlık, alerji, aşırı kilo alma ve diğer beslenme bozuklukları görülebilir. Bu nedenle 1 yaşından önce bebeklere inek sütü verilmemesi önerilmektedir.

  Bebek beslenmesindeki en önemli hususlardan biri de bebeğin D vitamini gereksiniminin karşılanmasıdır. D vitamininin kalsiyum ve fosforun kandan kemiklere geçmesini sağlayarak kemik diş gelişiminde etkili olduğunu biliyoruz. Anne sütü, bebeğin gereksinim duyduğu D vitaminini karşılayamaz. Bu sebeple doğumdan itibaren bebeklere anne sütü dışında günlük D vitamini desteği sağlanmalıdır. D vitamini desteği en az 2 yaşına, genellikle 5 yaşına kadar sürdürülmelidir. Ek besinlere geçildiğinde D vitaminince zengin besinler bebeğe verilmelidir. Ayrıyeten D vitamini güneş ışınlarının etkisi ile deri altında sentezlenebilmektedir. Bu sebeple de bebek ve çocukların başlarını güneşten koruyarak, kol ve bacakları açık giysilerle açık havada güneşten faydalanması yani güneş banyosu yaptırılması gerekir.