Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Antibiyotik

  Antibiyotik; Antibiyotikler, bakteriye bağlı enfeksiyon hastalıklarını tedavi etmek amaçlı kullanılan ve insan sağlığı açısından, oldukça büyük öneme sahip olan ilaçlardır. Sözcük anlamı ile antibiyotik terimi, hayata karşı manasına gelmektedir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin ve mikropların çoğalmasını önlemekte ve çoğu zamanda, bakterileri öldürmektedir.

  Tek Bakteri Türüne Karşı Etkili Olan Antibiyotikler;
  Bazı antibiyotikler, yalnızca kısıtlı sayıda farklı bakteri çeşidi ile savaşabilecek biçimde geliştirilmiştir. Bunlara dar spektrumlu antibiyotikler adı verilmektedir. Doktor, tam olarak hangi çeşit bakterinin, hastalığa sebep olduğunu bildiği durumlarda, bu tür antibiyotikleri reçete eder. Bu antibiyotikler, diğer yararlı ya da zararsız bakterilere saldırmadıklarından dolayı, tedavilerde kullanılmak için, en uygun olan antibiyotiklerdir.

  Birçok Bakteri Türüne Karşı Etkili Olan Antibiyotikler; Diğer antibiyotiklerin, geniş spektrumlu etkileri bulunmaktadır. Pek çok bakteri çeşidine etki ederler ve bu sebeple geniş spektrumlu antibiyotikler ismini alırlar. Uzman kişinin, hastalığa sebep olan bakteri türünü net olarak saptayamaması ya da pek çok farklı türde patojenin bir arada bulunmasının söz konusu olduğu bazı durumlarda, bu antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir. Bu antibiyotiklerin sakıncası, yararlı ya da zararsız bakterileri de öldürme yönünde olmalarıdır.