Antoine Becquerel Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 23 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Antoine Henri Becquerel kimdir?

  Antoine Becquerel, Paris'te, bilimle uğraşan bir ailenin üyesi olarak doğup büyüdü. Flüorışı konusunda uzmanlaşmış bir fizikçiydi. Röntgen'in bulunuşunu duyunca, flüorışıl kimyasalların sıradan ışık ışınlarının yaydığı gibi , X-ışınlarını da yayıp yaymadığını ortaya koyacak bir deney yapmak istedi.

  O sıralarda Becquerel uranyum adlı bir element içeren flüorışıl bir bileşiği incelemekteydi. Bileşiğin bir bölümünü metal bir yaprağa sardı ve paketi bir fotoğraf camının üzerine yerleştirdi. Maddedeki flüorışının saldığı sıradan ışık ışınlarının yapraktan geçemeyeceğini, buna karşılık X-ışınlarının geçebileceğini düşünüyordu. Cam banyo edindiğinde, gerçekten de karardı. O da böylece maddenin dışarı bir çeşit ışın yaydığını doğrulamış oldu. Daha sonra bunun yanlızca uranyumlu bileşiklerde böyle olduğunu, flüorışıl özelliği olan başka kimyasal maddelerde ise olmadığını saptadı.

  Becquerel maddenin dışarı son derece güçlü, bir çeşit ışınım verdiğini anladı. İlk başta, yeni bir elektiromanyetiklik biçimi bulduğunu düşündü. Fakat yaptığı başka deneyler, bugün bizim alfa ve beta ışınımı diye bildiğimiz iki ayrı ışınım çeşidi olduğunu gösterdi. Bunlar, elektirik yüklü parçacıklardan meydana geliyordu . Daha sonra, elektiromanyetik bir ışınım biçimi olduğu kanıtlanan üçüncü bir çeşit ışınım , gama ışınımı bulundu . Bu buluşlar , radyoaktif maddelerin atomlarının enerji kaynağı olduğunu akla getirdi. Bu da bilim adamlarını, atomların, bu enerjiyi üretebilen bir iç yapıya sahip olması gerektiği sonucuna götürdü. Atomla ilgili modern anlayışın başlangıcına işaret etmesi açısından , bunun kavranması çok önemli bir adım olmuştur.