Anton Bruckner Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 2 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Anton Bruckner Kimdir Kısaca

  Anton Bruckner biyografisi

  Anton Bruckner 4 Eylül 1824 tarihinde dünyaya geldi. Döneminin tanınmış kilise orgcularından olan Anton Bruckner çok dindar bir Katolik ailenin onbir çocuğundan en büyüğüydü. Babası köy okulunun müdürüydü. Aynı zamanda müzik öğretmenliği ve kilise orgculuğu da yapmaktaydı. Annesi yerel kilise korosunda vokalistti. 2 yıllık eğitimin ardından babasının hastalığı üzerine Ansfelden’e döndü. 1837 yılında babasını kaybetti. Annesi Anton’u kilise korosuna katılmak üzere St. Florian Manastırı'na gönderdi. St. Florian’de geçirdiği dört yıl boyunca keman, piyano ve org dersleri aldı, müzik teorisini öğrendi. Manastırda zaman zaman çaldığı büyük org, “Bruckner orgu” olarak anılmaktadır.

  [​IMG]

  Eserlerinin Klasik Viyana Okulu bestecileri (Beethoven, Haydn, Mozart, Schubert) ve 19. yüzyıl sonu, 20.yüzyıl başı bestecilerini birbirine bağlayan köprü olduğu düşünülür.
  1856'da Linz katedral orgculuğu için açılan yarışmayı kazandı ve bu şehirde görev yapmaya başladı. Linz Katedrali’ndeki görevini 13 yıl sürdürdü.
  1868 yılında Sechter’in yerine Viyana Konservatuvarı'nda müzik teorisi dersleri vermeye başladı. 1891'de öğretim görevinden istifa eden sanatçı, tanrıya adadığı Dokuzuncu Senfonisi’ni tamamlayamadan 1896’da öldü.

  kaynak: vikipedi