AÖF Bağıl Değerlendirme Sistemi Nedir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  AÖF Bağıl Değerlendirme Sistemi Nedir?

  Bağıl Değerlendirme Sistemi Hakkında Bilgi
  AÖF Bağıl Değerlendirme sistemi, AÖF çan eğrisinin başka bir adıdır. Bu sistemde bir öğrencinin başarısı, bulunduğu sınıftaki diğer öğrencilerin başarı düzeyleri ile birlikte değerlendirilir.Bu sistemde kesin bir geçme notu bulunmuyor.Kısaca 50 ve üzeri puan alan geçer gibi bir durum söz konusu değildir.

  Bu sistemin kullanılmasındaki amaç, belli bir dersi alan öğrencileri 100 üzerinden aldıkları ağırlıklı notlara göre değil, o dersi alan grup içinde gösterdikleri performansa göre değerlendirilir. Çünkü klasik sistemde çoğu durumda ağırlıklı notlar öğrencilerin gerçek başarılarını göstermiyor.

  [​IMG]

  Sistemi bilmeyenler, öğrenci performansının belirlenmesi terimini anlamayabilirler. Bunun anlamı, bir öğrencinin sınıf ortalamasına göre ne durumda yani sınıfında hangi konumda olduğu ile ilgilidir. Bir öğrencinin sınıftaki konumunu belirlemenin en iyi yolu, o öğrencinin sınıf ortalamasının ne kadar altında ve ne kadar üstünde olduğunu belirlemekten geçer. Ama bunu da bir ölçü birimi yani referans ile tanımlamak gerekir.Öğrencilerin ortalamaya göre konumlarını saptamada ölçü birimi olarak sınıftaki notların standart sapması kullanılır.
  Burada standart sapmanın yalnızca notların dağılımını gösteren bir değer ve bir istatistik terimi olduğunu bilmeniz gerekir.

  Her bir öğrencinin ortalamadan ne kadar aşağıda veya yukarıda bulunduğu standart sapma ölçeğine göre belirlenir. Mesela 'ortalamanın 2.7 standart sapma üzerinde ya da 1.5 standart sapma altında' gibi örnekleme yapılabilir.Çıkan bu sayıya o öğrencinin standart skoru denir. Öğrencilere AA, BA, BB .... gibi bağıl notlar, belirli kurallar dahilinde öğrencilerin standart skorları gözönüne alınarak verilir.