Arpacık ve Tedavisi

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 18 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Gözde arpacık çıkması

  Arpacık Tedavisi
  Arpacık, göz kapağında bulunan ter, sebum ve yağ salgılayan bezlerin akut lokalize iltihaplanması sonucu çıkar. Gözde kabarık bir lezyon meydana gelir. Dış Arpacığa göre daha derinde bulunur. Bu nedenle şiddetli ağrıya yol açar. Arpacıklar genellikle enfeksiyon sonucu gözün içinde ve dışında oluşur.

  Arpacık belirti ve bulguları: göz kapağında şiddetli bir ağrı, hassasiyet, kızarıklık, ödem, bazen de her iki kapakta görülür. Çoğu zaman göz kapaklarının açılmamasına neden olur.Gözde hafif kızarıklık olabilir.

  Arpacığın tanısı,
  Dış hordeolumda tanılar aynıdır.Gözde şiddetli , ağrı hassasiyet , kızarlık ve her hastada olmasa da bazı hastalarda ödem meydana geliyor. İç arpacık gibi diş arpacığın da tedavi biçimi aynıdır.
  [​IMG]
  İnspeksiyon ile konulan Arpacığın tedavisi lokal antibiyotikli damla ve merhemler yapılır.
  Günde 4-5defa 15 dakikalık ılık sıcak kompres uygulamaları yapılır. Birkaç gün sonra ödemli kısmın orta ve tepe yerinde sarı bir nokta görülür. Bu noktadan kendiliğinden delinir ve drene olur.

  Apsenin boşalması ile hasta rahatlar ve hordeolum iyileşir. Bu iyileşme döneminde özellikle hijjene dikkat etmek ve gözü bebe şampuanını ile yıkamak gerekir. Şayet iki hafta içerisinde tedaviye cevap alınmazsa müdahale edilmesi gerekir. Damla ve antibiyotiklerden sonra tedaviye cevap vermezse uzman hekim tarafından müdahale edilerek Apse boşaltılır ve arpacık alınır.[/COLOR]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Şubat 2013