Arthur Koestler Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Arthur Koestler Hakkında Bilgi

  Arthur Koestler Kimdir

  Macaristanlı yazar Arthur Koestler Asıl adı Kösztler Artúrdur.5 Eylül 1905 tarihinde Budapeşte'de dünyaya gelen Arthur Koestler çok yönlü bir yazar olarak bilinmektedir. Babası Leopold Koestler bir Rus yahudisi olup Kuzey Macaristan'a göçmüş. Arthur Koestler Roman, gazete yazıları, sosyal felsefe eserleri ve bilim alanında kitaplar yazmıştır.
  1931 yılında Almanya Komünist Partisine katılan Arthur Koestler 7 yıl sonra, Birleşik Krallığa göç edince ayrıldı. 1940 yılının sonlarına doğru en tanınmış İngiliz anti-komünistlerinden biri konumuna geldi.. Arthur Koestler 1950 yılları boyuncada aktif olarak siyaset hayatını sürdürdü.
  Sovyetlerde tasfiyeleri anlatan Gün Ortasında Karanlık romanı Stalinizmin kurgusal temsili olarak George Orwell'ın 1984 romanı ile birlikte anılır.
  Arthur Koestler 13. Kabile adlı araştırmasındaysa Aşkenaz Yahudilerinin tarih sahnesinden silinmiş olan Hazar Türkleri olduğu savını ortaya atmıştır. Bilimsel çevrelerde bu sav hala tartışılmaktadır. Arthur Koestler ayrıca Britannica Ansiklopedisi için de maddeler yazmıştır.Macar asıllı,- aolan yazar sonradan İngiliz vatandaşı oldu. 3 Mart 1983'de Londra'da yaşamını yitirmiştir.
  [​IMG]