Aseton,Özellikleri ve Kullanımı

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Aseton

  Aseton, genellikle bayanlarda oje silmek için kullanıldığı bilinen bu madde aynı zamanda uyuşturucu sulfonal grubu içeren ilaçların başlangıç maddesi olarak bilinir. Çok iyi bir çözücü yapıya sahiptir. Birçok maddeleri eritmek için aseton kullanılır. Kolayca alev alan uçucu bir yapıya sahip olan sıvı bir maddedir. Aseton, rakı, şarap ve bira gibi içerisinde etil alkol bulunduran maddeye göre daha az zehir içermesine rağmen aşırı uyku ve sarhoşluk meydana getirir ve aynı zamanda bu madde ketonlar sınıfının ilk üyesi olan dimetil ketondur. Kaynama noktası 56 santigrat derecedir. Su, etanol ve eter ile çoğu ortamda birleşme göstererek keskin bir kokuya sahiptir. Sigaranın içinde de aseton bulunmaktadır.

  Özelliği: Renksiz ve kokusuz olan bu maddenin ağırlığı 58.08'dir. Bazik olan bir ortamda elementel iyotla iyodoform oluşturur ve tepkime oluşturmaya devam eder. Aseton kalsiyum asetatın kuru kuruya ısıtılmasıyla endüstride kendisine karşılık alkol olan ve bakır katalizörlüğünde 25 santigrat derecede katalitik ile asetik asit buharının 300 santigrat derecede mangan oksit üzerinden geçirilmesiyle beraber asetilen ile sudan çinko oksit katalizörlüğünde elde edilir.

  Kullanım alanları: Aseton, birçok alanda kullanılmaktadır. Yağlar, mumlar, kauçuklar, reçineler, vernikler ve lastik çimentolar içinde çözücü olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bazik ortamda elementel iyotla birleşerek iyodoform oluşturur. Aynı zamanda tepkime asetonun tanımasında kullanılır. Ayrıca fotoğraf filmlerinin hazırlanmasında, hayvansal ve bitkisel maddelerden çeşitli maddelerin yarılmasın da, dokuların sertleşmesinde ve suyunun alınmasında kullanılan bir maddedir. Çoğu ev ürünlerinde ve mobilyalarda da aseton oldukça fazla bulunur.