Aşık Veyselin Kısaca Hayatı Hakkında Özet Bilgi

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Demir tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Aşık Veysel Kimdir Kısaca

  Çifçilikle geçinen bir ailenin çocuğu olan Aşık Veysel Şarkışlanın Sivrialan köyünde doğmudur, 7 yaşına kadar normal bir çocuklük dönemi geçiren ozanımız 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden sol güzünü daha sonra başına bir gelen bir talihsizlik yüzünden ise sağ gözünü kaybetmiştir. Babası oğlunun bu durumundan dolayı zaman geçirmesi ve oyalanması için Veysele bir saz almıştır , Aşık Veysel saz çalma konusunda o kadar ilerletmiştir ki kendini bir çok parçayı kendi kendine çalmaya başlamıştır , 1933 yılında Ahmet Kutsi Tecer ile tanışması sonrasından Tecer’in teşvikleriyle artık kendi sözlerini yazıp kendi sözlerinden türküleri söylemeye başladı.
  Anadoluda Âşık geleneğinin en önemli ve son temsilcilerinden birisi olan Âşık Veysel, bir dönem ülkemizi şehir şehir dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz öğretmenliği yaptı. 1970′li yıllara gelindiğinde zamanın ünlü yorumcuları Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı yorumcular Âşık Veysel’in deyişlerini ve sözlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını , tanınmasını sağladı. Günümüzde Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır ve anılır.
  Eserlerinde kullandığın Türkçesi oldukça yalındır. Dili gerçek anlamda ustalıkla kullanır. Kullandığı dil ve saz çalma Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuz denilebilecek ölçüdedir. Veysel’in Eserlerinde Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Bunların haricinde Doğa, günlük toplumsal olaylar, ülkedeki din ve siyasete ilişkin ince eleştirileri yönelttiği şiirleri de var. Aşık Veyselin eserleri ve şiirleri Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri yeniden yayınlandı.