Asit Yağmurları Hakkında Uzun Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Nehir tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Asit Yağmurları Hakkında Bilgi

  Çevre kirliliği, herhangi bir madde miktarının doğal dengeyi bozacak şekilde artarak birikmesine bağlı olarak gelişir. Gaz, katı veya sıvı olsun, bu maddeler aynı zamanda havayı da kirletirler. Bu kirlenmelerin çoğu insan etkinliklerinin sonucunda ortaya çıkar. Günümüzde insanların neden olduğu çevre kirliliğinin en kötüsü asit yağmurlarıdır. Asit yağmurları, fosil yakıt artıklarının doğal su döngüsüyle karışması sonucu oluşur. Asit yağmurlarının sonucuysa, yok olan ormanlar, hiçbir canlının yaşamadığı ölü göller, zarar gören sanatsal yapılar ve sağlıklarını yitiren insanlardır.  Asit yağmurları hava kirliliğinden kaynaklanır. Kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yakılması sonucu atmosferde kükürt ve azot içeren gazlar birikir. Bu gazlar havadaki su buharıyla birleşince bir kimyasal tepkime meydana gelir. Bu tepkime sonucunda sülfirik asit ve nitrik asit damlaları oluşur. Güneş bu tepkimelerin hızını artırır. Yer yüzündeki sular güneş etkisiyle ısınınca, bunların bir kısmı buharlaşarak yükselir ve atmosfere karışır.Yağmur bulutlarının oluşmasıyla sonuçta, çok miktarda kükürt ve azot içeren yağmurlar oluşur: “ASİT YAĞMURLARI”

  Asit yağmurları yalnızca oluştukları yere düşmezler. Rüzgarlarla oluştukları yerlerden çok uzaklarda yere düşerler. Atmosferdeki asit, yalnız yağmurlarlar değil kar, sis, havadaki gazlar ve tanecikler yoluyla da yeryüzüne inerler. Yağmurlarla inen su akarsulara, göllere, denizlere ve yeraltı sularına karışır. Bir çok bitki, hayvan ve insanlar, hatta binalar ve arabalar da bundan zarar görür.  Atmosferde asılı kalan sülfatlar aldığımız solukla birlikte bedenimize girerek astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına neden olur.  Asit yağmurlarını engellemek için, bu soruna neden olan davranışlarımızı azaltarak çözümün bir parçası olabiliriz. Asit yağmurlarının başlıca nedeni, enerji üretimi sırasında fosil yakıt kullanımına bağlı olarak atmosfere salınan gazlar olduğuna göre, enerji kullanımımızı azaltmak için çaba harcayabiliriz. Aşağıda sayacağımız örneklere siz, pek çok ilaveler yapacaksınız mutlaka. Örneğin,  1. Gereksiz yanan lambaları kapatabiliriz, zile basmak yerine kapı tokmağını kullanabiliriz,

  2. Motorlu araç kullanımını aza indirgemek için, kendi özel otomuzu değil toplu taşıma araçlarını kullanabiliriz.

  3. Bisikleti alternatif ulaşım araçları arasına sokabiliriz.

  4. Kömür kullanımını azaltabiliriz. Doğal gazın yaygınlaştırılması için taleplerimizi artırabiliriz.

  5. Elektrik ile çalışan araçları az enerjiyle ve en verimli şekilde kullanmanın yollarını bulabiliriz.

  6. Çöplerin yakılarak yok edilmesini engellemek için gönüllü faaliyetler yapabiliriz.

  7. Çöplerimizi geri dönüşüm sistemine uygun olarak biriktirebilir, bunun yaygınlaşması için mahalle içi düzenlemelere belediyelerden destek isteyebiliriz.