Asit Yağmurlarının Olumsuz Etkileri

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Mira tarafından 19 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Asit Yağmurlarının Olumsuz Etkileri nelerdir?

  Asit yağmurları, fosil yakıtların yakılmasıyla oluşan yağışlardır. Özellikle endüstriyel faaliyetlerin ve enerji tüketiminin fazla olduğu yerlerde yakılan, kömür ve petrol gibi fosil yakıtlardan, azot ve kükürt gazları açığa çıkmaktadır.

  Asit Yağmurları kükürt ve azot dioksitlerin atmosferdeki nemle birleşerek sülfürik ve nitrik asitli yağmur, kar ya da dolu oluşturması biçiminde kirliliğe yol açmasıdır. Bu tür yağmurda tanecikler siste asılı olarak süspansiyon oluşturabilir ya da en kuru halde birikebilirler.

  Göl ve nehirlerin doğal dengesinin bozulmasına yol açar. Bu göl ve nehirleri giderek canlıların barınamayacağı ölü sular haline dönüştürür.Ormanlar yok olur.Yağmurla gelen ve toprakta biriken su içindeki asit, bitkiler için önemli olan minerallerin çözünmesine yol açar, bitki bunları alamaz.Kimyasal ayrışmayı arttıran asitler bronz, mermer ve kireçtaşından yapılmış heykellerin yapısını bozar.

  Aliminyum, civa gibi bileşiklerin sulara karışıp,hem kirlenmeye hem de besin zinciri yoluyla balıklar vb. insan sağlığını bozmasına neden olur.Atmosferdeki asılı sülfatlar astım, bronşit vb. hastalıklara yol açar.

  asit-yagmurlari-.jpg
   
  Son düzenleme: 19 Mart 2014