Asit Yağmurunun Nedenleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Deniz tarafından 13 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Asit Yağmurlarının Nedenleri Nelerdir

  Kükürtlü bileşiklerin kullanımı üzerindeki kontrol arttıkça nitrojen oksit de önem kazanmaktadır. Senede 70 Tg(S) SO2 fosil yakıt tüketimi ve endüstriyel tüketim sonucunda 2.8 Tg(S) orman yangınlarından 7-8 Tg(S) de yanardağlardan atmosfere karışmaktadır.

  Çevre kirliliği, herhangi bir madde miktarının doğal dengeyi bozacak şekilde artarak birikmesine bağlı olarak gelişir. Gaz, katı veya sıvı olsun, bu maddeler aynı zamanda havayı da kirletirler. Bu kirlenmelerin çoğu insan etkinliklerinin sonucunda ortaya çıkar. Günümüzde insanların neden olduğu çevre kirliliğinin en kötüsü asit yağmurlarıdır. Asit yağmurları, fosil yakıt artıklarının doğal su döngüsüyle karışması sonucu oluşur. Asit yağmurlarının sonucuysa, yok olan ormanlar, hiçbir canlının yaşamadığı ölü göller, zarar gören sanatsal yapılar ve sağlıklarını yitiren insanlardır.

  Asit yağmurları hava kirliliğinden kaynaklanır. Kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yakılması sonucu atmosferde kükürt ve azot içeren gazlar birikir. Bu gazlar havadaki su buharıyla birleşince bir kimyasal tepkime meydana gelir. Bu tepkime sonucunda sülfirik asit ve nitrik asit damlaları oluşur. Güneş bu tepkimelerin hızını artırır. Yer yüzündeki sular güneş etkisiyle ısınınca, bunların bir kısmı buharlaşarak yükselir ve atmosfere karışır.Yağmur bulutlarının oluşmasıyla sonuçta, çok miktarda kükürt ve azot içeren yağmurlar oluşur: “ASİT YAĞMURLARI”

  Asit yağmurları yalnızca oluştukları yere düşmezler. Rüzgarlarla oluştukları yerlerden çok uzaklarda yere düşerler. Atmosferdeki asit, yalnız yağmurlarlar değil kar, sis, havadaki gazlar ve tanecikler yoluyla da yeryüzüne inerler. Yağmurlarla inen su akarsulara, göllere, denizlere ve yeraltı sularına karışır. Bir çok bitki, hayvan ve insanlar, hatta binalar ve arabalar da bundan zarar görür.

  Atmosferde asılı kalan sülfatlar aldığımız solukla birlikte bedenimize girerek astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına neden olur.