Aspirinin Faydaları ve Zararları

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Aspirinin Faydaları ve Zararları hakkında bilgi

  Aspirin'in Fayda ve Zararları

  Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile birlikte diş ağrıları için de çok fazla kullanılan Aspirin ağrı ve hastalık durumlarında en çok kullanılan bir ilaçtır. Çok sık alınan aspirinin bebekler için özel olarak üretilen bebek aspirinleri küçük çocukların ağrılarını azaltmak için kullanılır.Günümüzde en iyi ağrı kesiciler arasında görülen aspirinin yararları olduğu kadar zararın da olduğu tesbir edildi.

  Ağrıyan dişin üstüne ezilerek koyulması ile kısa sürede diş ağrısını azalttığı bilinmektedir.Ayrıca baş ağrısı, grip, soğuk algınlığı gibi durumlar da yine aspirin tercih ediliyor.
  Doktorlara göre aspirinin bir özelliği de kanı sulandırmasıdır.Her gün 1 adet aspirin alınırsa kan sulanması için çözüm olduğu söyleniyor.

  Aspirinin her hangi bir yan etkisi yok ancak alerjik reaksiyon gösterdiğinden almadan önce alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir.

  [​IMG]
  Aspirinin Faydalarını şöyle sıralayabiliriz

  Aspirin Alzheimerdan korur

  Güneş yanığına karşı iyi gelir.

  Aspirin Kaşıntıyı keser.

  Kalp dostu olan aspirin Felçten korur,

  Nasıra iyi gelir.

  Kısırlığa iyi gelir,

  Prostatı önler,

  Tansiyonu düşürür

  Başka bir faydası da Siğilleri söküp atıyor


  [​IMG]

  Aspirinin Zararları


  Koroner atardamar hastalığı olanlar veya koroner atardamar bypass ameliyatı geçirenler aspirin bir sonraki kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak hastanın kan basıncı yüksekse, ailede felç olan varsa, kanama bozukluğu, ülser ve karaciğer veya böbrek fonksiyonu yetmezliği bulunuyorsa aspirinden kaçınmanız gerekir. Ayrıca Coumadin (varfarin ) alıyorsanız aspirin kullanmayın. Bu durumlar söz konusu ise doktorunuzla görüşün. Pıhtılaşma problemi olan hastaların aspirin alması da sakıncalı olur.