Asr Suresinin Faziletleri

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Asr Suresinin Fazileti

  Asr Suresinin Faziletine Dair

  Asr, Kur'an-ı Kerimin sıralama da 103. suresi olup, nüzül sırasına göre 13. suresidir. Sure Mekke'de nazil olmuştur. Toplam üç ayeti kerimeden oluşmaktadır. Asr suresi kısa olmasına rağmen, ihtiva ettiği mana itibari ile geniş bir sahayı kapsamaktadır. Müslümanların dünya hayatını yaşama ve anlama biçimlerine vurgu yapmaktadır. Sure-i Celilenin meali şöyledir;

  Bismillahirrahmanirrahim

  1- Asra yemin ederim ki;

  2- İnsan gerçekten ziyan içindedir.

  3- Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.


  وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ​


  Vel-Asr: Asra yemin olsun ki; Cenabı Allah durdurulması mümkün olmayan ve insanlık tarihini ibretler ile içinde barındıran zaman mefhumuna dikkat çekerek, birazdan gelecek ayetlerin hassasiyetini belirtmiş oluyor. Bazı müfessirler burda ki yeminin önemi çok yüksek olan orta namazı, yani ikindi namazı yada vakti olduğunu belirtmişlerdir.

  İnnel insane lefii husr: Muhakkak ki insan zararda, aldanışta, kayıpta kısacası hatadadır. Yeminin ardından insanların hayatlarının birinci derecesine oturtmuş oldukları her ne ise ona dikkat etmeleri gerektiğine özelikle vurgu yapıyor.

  İllellezine amenu ve amilussalihati ve tevasavbil Hakki ve tevasav bissabr. Fakat bunların içinde bir takım kimseler vardır ki; bu zarardan beridirler. Onlar kazançtadır. Peki kimdir bu kimseler? Onlar öncelikle Allah'a ve yaşam tarzı olan islam dinine iman eden kimselerdir. İmandan sonra iyi işler ile uğraşırlar. İnsanlığın selameti için çalışırlar. İslami olan ibadetlerden geri durmazlar. Dünya ve ahret illerinde çevrelerine islami olanı her zaman tebliğ ve tavsiye ederler. Hayatın tek gerçeği olan Allah'ın dinini tavsiye ederler. Allah'ın dinini yaşarken başlarına gelene de sabır göstermelerini temenni ederler. Kader çizgisinde karşılaştıkları bela ve musibetlere sabrederler ve asıl kazancın ahret yurdunda olduğu bilinci ile müslümanlarada sabrı önerirler. Kısacası müslüman şahsiyetin tek gerçeği dünyanın sınav sahası olduğu ve asıl mutluluğun ebedi hayat olan ahret hayatı olduğudur.

  Asr suresinin ateşi yüksek hastalara okunması halinde faydası olacağı hakkında rivayetler vardır. Ayrıca Peygamber Efendimizn sahabesinden iki kişi buluşsalar, birbirlerine Asr suresini okumadan ve selamlaşmadan ayrılmazlardı. (Beyhaki) Asr suredi anlam itibari ile çok uzun surelere denk gelecek bir ihtivaya sahiptir. Anlamını düşünerek namazlarımızda, oturumlarımızda ve diğer zamanlarda okuyup çevremize anlatmaya çalışmalıyız.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]