Astsubay Olma Koşulları 2013

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 20 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Astsubay Olma Şartları 2013

  2013 Astsubay Olma Koşulları

  Kara Kuvvetleri komutanlığında muvazzaf astsubay olabilmek için askeri okullardan gelmek gerekmiyor. Astsubay olma koşulları aşağıya çıkarılmıştır. Bu koşulları taşıyanlar astsubay olarak askerliğe başlamaya hak kazanırlar.

  Adaylarda Aranan Koşullar:

  a. Kara Kuvvetleri Komutanlığının muvazzaf astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunları arasından sınavla, TABLO-1’de belirtilen sınıf ve branşlarda muvazzaf astsubay statüsünde erkek ve bayan personel alınacaktır.

  b. Muvazzaf astsubaylığa;

  (1) Silahlı Kuvvetlerde sivil memur ve işçi olarak görev yapmakta olanlar,

  (2) Askerlik hizmetini yapmakta olanlar veya askerlik hizmetinden terhis olanlar (Hakkında “yedek subay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar.),

  (3) Kanuni sebeplerle (Öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yapmamış olanlar,

  (4) TABLO-1’de belirtilen sınıf ve branşlar için başvuru koşullarını taşıyan erkek ve bayanlar başvurabileceklerdir.

  c. Uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçmek için uygulama emri bilahare yayımlanacak ve uzman erbaşların başvuruları emirde belirtilen esaslarda Kara Ağı üzerinden alınacaktır. Bu nedenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ana Sayfa İNTERNET ADRESİNDEN BAŞVURU YAPAN UZMAN ERBAŞLARIN BAŞVURULARI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

  ç. Temin faaliyeti TABLO-2’deki faaliyet takvimine göre icra edilecek, başvurular 27 Nisan 2012 tarihinden, 14 Haziran 2012 saat 17.00’a kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ana Sayfa internet adresinden yapılacaktır.

  d. Yazılı sınav; 01 Temmuz 2012 saat 15.00’da Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Çorlu, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Isparta, İskenderun, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Malatya, Osmaniye, Samsun, Sivas, Trabzon, Van ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Girne)’nde yapılacaktır.Adaylar sınav merkezlerinin kapasitesine göre idare tarafından belirlenecek farklı sınav merkezine planlanabilecektir.

  e. Yazılı sınavda başarılı olan adayların ön sağlık muayeneleri, fiziki kabiliyet yeterlilik testleri (FKYT) ve mülakatları (İkinci seçim aşaması sınavları) 19 Eylül-04 Ekim 2012 tarihleri arasında icra edilecektir. İkinci seçim aşaması sınav merkezi/merkezleri yazılı sınav sonuçları ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ana Sayfa internet adresinden yayımlanacaktır.

  f. Seçmeler sonucunda asil olarak tespit edilen adaylar, 2013 yılı içerisinde başlayacak olan Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimine katılacaklar ve başarılı olanlar 30 Ağustos 2013 tarihinde Astsubay Çavuş rütbesiyle sınıf okullarına gönderileceklerdir.alıntı