Asyada Yeniden Yapılanma Azerbaycan

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 5 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Asyada Yeniden Yapılanma Azerbaycan
  Çarlık Rusyası’nın yıkılmasından sonra Mehmet Emin Resulzade önderliğinde bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Ancak SSCB yönetimi, Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanımayarak topraklarını işgal etmiştir. Azerbaycan’daki SSCB hakimiyeti 18 Ekim 1991 yılma kadar sürdü. Bu tarihte SSCB’nin dağılmasıyla “Halk Cephesi”nin lideri Ebulfeyz Elçibey önderliğinde tekrar bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

  Türkiye Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk devlet olmuştur.

  Gerek Ebulfeyz Elçibey gerekse ondan sonra gelen liderler döneminde de Azerbaycan’ın Türkiye ilişkileri oldukça hızlı ve kardeşçe gelişmiştir. Azeri lider Haydar Aliyev’in şu sözleri bu durumu çok güzel somutlaştırmaktadır. “Biz bir millet iki devletiz”

  Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra sahip olduğu petrol ve doğalgaz kaynaklarını kullanmak için harekete geçti bu durum bölgede Rusya, ABD ve Batılı diğer büyük devletlerin nüfuz mücadelesine dönüştü. “Bakü – Tiflis – Ceyhan Boru Hattı” Projesi İran, Rusya ve Ermenistan’ın karşı çıkmasına rağmen Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Batılı devletlerden oluşan bir komisyon tarafından hayata geçirilmiştir.

  Bakü – Tiflis – Ceyhan Boru Hattı, Hazar petrollerini bugün dünya pazarlarına ulaştırmaktadır. Bu hattın önemli bir bölümü Türkiye üzerinden geçmektedir. Bu durum Türkiye’nin stratejik önemini artıran gelişme olmuştur.

  Azerbaycan’ın ekonomik yönden güçlenmesi sınırları içerisinde 30 milyona yakın Azeri’nin yaşadığı İran’ı da rahatsız etmiştir. Bu durum İran, Rusya ve Ermenistan’ı yakınlaştırırken, Azerbaycan’da Gürcistan ve Türkiye ile ilişkilerini geliştirme politikası takip etmiştir.