Atacama Çölü Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Atacama Çölü

  Atacama Çölü, Şili'nin Kuzey kesimlerinde yer alan ve Dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama Çölünün, batı bölgesinde Büyük Okyanus, kuzey bölgesinde, Peru doğusunda ise Bolivya ve Arjantin sınırları bulunur. And dağlarının yağmur gölgelerinde kalan Atacama Çölü kuru olan doğu rüzgarları nedeniyle oldukça az yağış görür.
  Atacama Çölü' nün yakınında yer alan Büyük Okyanus sayesinde meydana gelen ve soğuk bir su akıntısı olan Humboldt akıntısından dolayı da bu çölde çok az miktarda yağmur bulutu oluşmaktadır. Bu akıntı Atacama Çölü'nü Güney ve kuzeyinden daha az yağmur almasına neden olur. El Nino etkisinden dolayı bu bölgeden 6-10 yıl aralıklar ile kuvvetli derecede yağış aldığı dönemlerden sonra kısa bir süre canlanmalar olmuştur.

  Atacama Çölü' nün tarihçesi:
  Yaklaşık olarak 15 milyon yaşında olan Atacama Çölü, yağış açısından oldukça fakir bir çöl olsa da tarihin erken yıllarından itibaren bu bölgeye yerleşimler yapılmıştır. Diagutia, Aymara ve Chinchorro gibi bazı kavimler bu bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir.
  Chinchorro kavmi dünyanın en eski mumya kültürüne sahiptir ve bu kavmin 7000 yıldan daha eski bebek mumyaları bulunmaktadır.
  Daha sonra ise bu bölge, İnka Krallığının egemenliği altına girmiştir. 1526 tarihinde Diego de Almagro çölde bulunan Copiapo şehrinin yakın bölgelerine gelmiş olan ilk İspanyoldur.
  İnka Kallığı'nın yıkılmasından sonra ise bu bölge İspanyol egemenliği altına girmiştir ve Güney Amerika ülkelerinin bağımsızlık istemelerinin neticesinde Atamada Bolivya'ya bırakılmış ve bu çöl belli bir dönem bu ülkenin sınırlarında yer almıştır.
  1832 tarihinde bu bölgede gümüş bulunduğu zaman Şili birçok yıl Dünyada en büyük gümüş üreticisi olarak bilinmiştir.
  1879-1884 tarihleri arasında Şili, çölde bulunan büyük nitrat rezervlerini elde etmek amacıyla İngilizlerin teşviği sayesinde Bolivya ve Peru ile bir savaşa girmiştir.
  Bu savaş sonucunda Şili topraklarını kuzey bölgelerde oldukça genişletmiştir ve o tarihten itibaren Atacama bölgesi Şili'nin kuzey eyaleti sayılmıştır. Bu durumdan dolayı Bolivya'nın denize olan ulaşımı engellenmiştir ve bu konu da Şili ile Bolivya arasında halen bugün bile devam eden gerginlik yaşanmasına neden olmaktadır.
  Atacama Çölü' nün bilimsel çalışmaları:
  Bazı rasathaneler bu bölgenin ekstrem derecedeki iklimi neticesinde bölgenin dağlık kısımlarında kurulmuştur. Avrupa Rasathanesi, Antofagasta şehrinin yaklaşık 120 km güney kısmında Very Large Telescope'u yerleştirmiştir.
  Bu bölgede aynı zamanda Atacama Pathnfinder Experiment ve Large Millimeter Array teleskopları da yer alır.
  Bu uygulamalarda çöl sisteminde oluşan nem ile Atra panieplas adındaki su elde edilir ve aynı zamanda Şili'nin bazı pilot projeleri de bu bölgede yürütülmektedir.

  Atacama Çölü'nün ekonomisi:

  Bu bölgede bulunan altın, bakır ve gümüş rezervleri Şili ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturur.