Atatürk İlkelerinin Amaçları ve Ortak Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Bahar tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Atatürk İlkelerinin Amaçları ve Ortak Özellikleri Kısaca

  Ulusal Bağımsızlık Mücadelemiz başarıyla sonuçlanıp özgürlük kazanılmıştı. Ancak son asırlarda milletimizin içerisinde bulunduğu geride kalmışlık devamı etmekdeydi. Bu durumun sonlandırmak ve ortadan kaldırmak için Türk toplumunu aklın ve bilimin öncülüğünde modern uygarlık düzeyine ortaya çıkarmak için bir şeylerin yapılması gerekiyordu.
  Atatürk’e Göre modern milletler, bu niteliklerini bilim ve teknolojiyi kendilerine yol gösterici olarak görmeleri sayesinde kazanmışlardı. O hâlde, Türk milletine de her bölgede yol gösterecek bir kılavuz , bilim ve teknik olmalıydı. Bu yönden ilim ve fennin haricinde kılavuz aramak Atatürk’e yönelik gafletti, cahillikti ve dosdoğru yoldan sapmaktı.

  Atatürk, Onuncu Yıl Nutku’nda “Türk milleti, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir” diyerek millî birlik ve beraberlik tarafından dayanışmanın önemini vurgulamıştır. Atatürk ilkelerinin maksadı , Türk milletinin takım , beraberlik içerisinde onurlu ve sevinçli bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Özgür ve güçlü bir Ülkemiz , ulaşılmak istenen başlıca hedeftir. Ülkemizin gelişmesi, ilerlemesi, güçlenmesi ve huzur içinde büyük ve bağımsız bir ülke olarak yaşaması varılmak istenen nihaî sonuçtur. Bunun için yepyeni Türk devleti, Atatürk ilkeleri ile modern temeller üstünde kuruldu.
  Ülkemizin dayandığı temel Atatürk ilkeleri; “Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Lâiklik ve İnkılâpçılık” tır. Bu ilkeler 1937 senesinde anayasaya girdi. Ülkemiz Cumhuriyeti’nin niteliklerini ortaya koyan bu ilkelerin öğrenilerek, bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerekir.