Atatürk Kemal Adını Hangi Okulda Okurken Almıştır?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Atatürk Kemal İsmini Hangi Okulda Almıştır?

  Selanik Askeri Rüştiyesi

  Selanik’teki halasının yanına taşındıktan sonra Mülkiye İdadisi'ne kaydolan Atatürk bu okulda Arapça öğretmenliği yapan Kaymak Hafız’dan sopa ile dayak yiyince zaten orada okumasını istemeyen büyükannesi onu derhal okuldan aldırdı. O dönemde okul formasını çok beğendiği komşularının oğlu Askeri Rüştiye’ye gidiyordu. Ona özenen Atatürk asker olmasını istemeyen annesinin karşı çıkmasına rağmengizlice Selanik Askeri Rüştiyesi'nin sınavına girdi. Sınavı kazandığı haberini alan Atatürk 1893’te yine gizlice bu okula kaydını yaptırdı. Selanik Askeri Rüştiyesi'nde oldukça başarılı olan Atatürk sınıf başkanıydı ve üstün zekâsıyla matematik öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Efendi’nin de dikkatini çekiyordu. Genç öğrencisinin yeteneklerinden oldukça etkilenen Yüzbaşı Mustafa Efendi onu benzersiz kılmak için adına “Bilgi ve erdem bakımından olgunluk ve eksiksizlik” anlamına gelen Kemal ismini ekledi. Genç Mustafa o günden sonra Mustafa Kemal olmuştu. Atatürk Selanik Askeri Rüştiyesi’ndeyken matematik öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Efendi’nin mazereti olduğu zamanlarda onun yerine birçok kez dersi vermekle görevlendirilmişti. Zira büyük önder bununla ilgili olarak daha sonra şunları söyleyecekti;  Rüştiyede en çok matematiğe merak sardım. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar belki de daha fazla bilgi edindim. Derslerin üstündeki sorularla uğraşıyordum yazılı sorular düzenliyordum. Matematik öğretmeni de yazılı olarak cevap veriyordu.

  Türk Dil Kurumu Başuzmanı A.Dilaçar’ın Atatürk’ün matematikteki üstün başarısıyla ilgili olarak 10 Kasım 1971 tarihli yazısında belirttiğine göre Atatürk ölümünden bir buçuk yıl kadar önce üçüncü Türk Dil Kurultayı'ndan (24–31 Ağustos 1936) hemen sonra 1936–1937 yılı kış aylarında kendi eliyle “Geometri” adlı bir kitap yazdı. Kitap matematik öğretmenleri ve bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olması amacıyla 1937 yılında Kültür Bakanlığı’nca yayınlanmıştı. Atatürk “Geometri” isimli yapıtında; Boyutuzay yüzey düzey çap yarıçap kesek kesit yay çember teğet açı açıortay içters açı dışters açıtaban eğik kırık çekül yatay düşey yöndeş konum üçgen dörtgen beşgen köşegen eşkenarikizkenar paralelkenar yanal yamuk artı eksi çarp bölü eşit toplam oran orantı türev alanvarsayım gibi geometri ve matematikle ilgili terimlerin isim babası oldu ve bu terimleri Türk matematik bilimine kazandırdı.

  Daha sonra ünlü bilim tarihçisi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Atatürk’ün “Geometri” kitabı için "Küçük fakat anıtsal bir yapıt" yorumunu yapacaktı. Yapıtında yer alan her tanımı her kavramı tüm öğeleriyle eksiksiz ve açık biçimde anlatan Atatürk bunları örneklerle de açıklamıştı. Atatürk'ün türettiği matematik terimlerinin ve yaptığı geometri tanımlarının hemen hemen tümü bugüne değin değişmeksizin kullanıla gelmiştir. O'nun türettiklerinden sadece birkaç terim sonradan küçük ölçüde değiştirilmiştir.

  Atatürk 1898’de Selanik Askeri Rüştiyesi'nden üstün başarıyla mezun oldu. Artık askerî idadide (lise) öğrenimine devam etmesi gereken Atatürk Selanik’ten İstanbul Kanatlarımın Altında’a gelmeyi düşünüyordu. Ancak sınav mümeyyizlerinden Hasan Bey’in tavsiyesiyle Manastır şehrindeki Manastır Askerî İdadisi’ne yazıldı.