Atatürk lider olarak toplumumuzu nasıl etkiledi?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Atatürk bir lider olarak toplumumuzu kısaca nasıl etkiledi

  Mustafa Kemal Atatürk, toplumumuzun yapısını baştan aşağı değiştiren büyük bir lider konumuna geldi.. Mustafa Kemal Atatürk, Türk veDünya tarihinin gördüğü en büyük liderdir denilebilir. O, hoşgörü, ileri görüşlülüğü, kararlığı, azmi vesabrı ile toplumumuzun seviyesini yükselten bir lider oldu.

  Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti ilan etikten sonra Türk toplumunun ve devletin eksiklerini ve aksamalarını gözden geçirdi. Bu amaçla; alfabe alanıda, kılık kıyafete, ağırlık ve ölçü birimlerinde ve daha pek çok alanda yenilikler yapmıştır. Yaptığı en büyük yenilikler de eğitim alanında attığı adımlardır.

  Atatürk, eğitim alanında çalışmalar yaparak halkı her konuda bilinçlendirdi. Halk bilinçlenmişti ve böylece toplumun çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması çok daha kolay hale geldi. Halk modern bir toplum haline geldi ve bunun en büyük mimarı da Mustafa Kemal Atatürk’tü.

  1924-1938 yılları arasında bir çok yenilikler ve çalışmalar yapıldı bu yeniliklerin ardından da Türk toplumu temelden değişmeye başladı. Türk toplumu, karanlık günlerden sıyrılarak aydınlık, bilgi dolu günlere merhaba dedi.